Leczenie zachowawcze, czyli jedno z najczęstszych zadań dentysty, choć przywołuje dużo strachu pośród pacjentów, ani trochę nie jest straszne. Jego głównym przeznaczeniem jest diagnoza i leczenie ubytków powstałych na skutek próchnicy i chorób przyzębia i zębów. Mimo szerokiego zastosowania, samo leczenie zachowawcze nie jest wymagającym ani bolącym procesem. Dzięki subtelnym technikom oraz delikatności pracy dentysty, zabieg jest całkowicie komfortowy.
W gabinetach dentystycznych wszelkie zabiegi stomatologii zachowawczej wykonywane są z użyciem miejscowego znieczulenia. To oznacza, że naprawa zębów nie boli oraz jest w zupełnie wygodne dla pacjenta. Po użyciu znieczulenia pacjent może całkowicie rozluźnić się na czas trwania zabiegu. Podczas właściwego przebiegu leczenia, dentysta oczyszcza, leczy, a następnie odbudowuje kolor i kształt zęba. W końcowej fazie odtworzony ząb musi przypominać pozostałe zęby, dlatego dentysta dopasowuje jego kształt. Tak właśnie zostaje utrzymany odpowiedni kontakt między zębami.
Leczenie zachowawcze daje pewność pacjentowi, że jego zęby pozostaną zdrowe, a wszelkie zmiany próchnicze będą zlikwidowane. Systematyczne kontrole oraz dbałość o zdrowie jamy ustnej eliminują bóle oraz problemy wynikające z pogłębienia nieleczonych chorób.