Zmiana kształtu zęba – Estetyka stomatologiczna

Ponowne leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba?
18 marca, 2021
Ortodoncja i aparaty ortodontyczne
25 stycznia, 2022
Pokaż wszystkie

Zmiana kształtu zęba – Estetyka stomatologiczna

Piękny wygląd uśmiechu to szczególnie ważna kwestia dla sporego grona osób, jakie wstępują do kliniki stomatologicznej. Z reguły estetyczna poprawa kształtu i wyglądu zębów polega na zakrywaniu małych pęknięć, ukruszeń, zakrzywień i brzydkiego koloru. Tym sposobem dentysta może poprawić wygląd i kształt zębów. Działania proponowane przez dentystów poprawiające estetykę uśmiechu nie wpływają na strukturę zębów przesadnie mocno, a ponadto nie wywołują żadnego dyskomfortu albo bólu. Poprawa kształtu i wyglądu zębów w klinice dentystycznej oczekuje, żeby zęby były zdrowe.

Pierwszym sposobem wśród zabiegów stomatologii na korygowanie kształtu i wyglądu zębów znajduje się np. bonding. Sposób ten polega na zakryciu minimalnych wad i ukruszeń warstwą kompozytu. Taką metodą kształt zęba bez trudu można dostosować do wymagań pacjenta, ponieważ w pierwszej chwili kompozyt jest bardzo plastyczny. Stomatolog bez przeszkód też dostosuje jego kolor. W końcowej fazie utwardzony kompozyt należy tylko wygładzić i wypolerować.

Odrębnym sposobem jest założenie licówek dentystycznych. Te cienkie nakładki zakładane na szkliwie zębów są niezwykle estetyczne. Przede wszystkim sprawdzają się u pacjentów, którzy planują zmienić wygląd niejednakowych albo wyszczerbionych zębów. Licówki szybko maskują niedoskonałości oraz niechciane przebarwienia. Znaczącą zaletą jest też to, że da się nimi naprawić minimalne niedoskonałości, np. diastemę. Licówki dentystyczne mogą być wykonane z kompozytu lub porcelany.