FAQ

Najczęściej zadawane pytania

Nasi pacjenci często zadają nam podobne pytania, dlatego postanowiliśmy stworzyć zbiór najczęściej zadawanych pytań, na które odpowiadamy poniżej:

1KIEDY STOSOWAĆ IMPLANTY?
Implantów można użyć, jako uzupełnienie braków pojedynczych zębów oraz w przypadku większych ubytków. Luki po utraconych zębach powinno się wypełniać, żeby nie dopuścić do zanikania kości oraz innych dolegliwości, połączonych z brakiem wsparcia obocznych zębów. Zanik kości może uniemożliwić zabieg implantacji, dlatego dobrze jak najszybciej zatroszczyć się o wypełnienie. Stomatolodzy zalecają implanty, dlatego że są wytrzymałe i przywracają estetykę uśmiechu.
2W JAKI SPOSÓB WSZCZEPIA SIĘ IMPLANTY?
Po pełnych badaniach , jakie odrzucają możliwe przeszkody do wykonania zabiegu, chirurg stomatolog aplikuje implanty. By mógł tego dokonać musi wydrążyć w kości dziurę, a tam wstawi implant. Chociaż zabieg wydaje się bolesny, nie trzeba się martwić, bo wykonywany jest przy znieczuleniu. Następnie umieszczony w kości implant musi być zaakceptowany przez tkanki oraz zagojony. Dopiero po tym można kontynuować odbudowę zębów.
3CZY KAŻDY MOŻE NOSIĆ IMPLANT?
Obecnie jest niewiele ograniczeń do zakładania implantów. Dzięki postępowi medycyny stomatologicznej zabieg wszczepiania implantów jest wysoce bezpieczny. Implantów nie należy zakładać tylko kobietom w ciąży, pacjentom z chorobami krzepliwości krwi, nowotworem czy niestabilną cukrzycą. Pozostałe przeciwwskazania należy omówić ze stomatologiem. Z reguły konsultacji wymagają pacjenci z chorobami serca, chorobami psychicznymi i chorobą Parkinsona. Z lekarzem powinni skonsultować się również osoby palące papierosy.
4JAKĄ ZASTOSOWAĆ DIETĘ PODCZAS LECZENIA ORTODONTYCZNEGO?
Aby dobrze zadbać o aparat na zęby należy zmienić dietę na okres noszenia aparatu ortodontycznego. Dentyści zalecają miękkie i rozdrobnione posiłki. Przede wszystkim warto zrezygnować z produktów, jakie mogłyby zniszczyć aparat. Najbezpieczniej w tym czasie unikać gum czy żelek, które oblepiają elementy aparatu i mogą go zepsuć, ponieważ druty się odkształcają. Jeśli pacjent używa zdejmowanego aparatu, nie musi z niczego rezygnować. Dobrze, aby jednak pamiętał o myciu zębów oraz zaleceniach stomatologa.
5CZY DO ZAŁOŻENIA APARATU NA ZĘBY KONIECZNE JEST WYRYWANIE ZĘBÓW?
Tego obawia się wielu pacjentów, niestety bywa tak, że bez wyrwania zęba nie ma możliwości wyleczenia wady zgryzu. Aby możliwe było właściwe skorygowanie zgryzu i przestawienie zębów, często potrzebne jest dodatkowe miejsce w jamie ustnej, z tego powodu dentyści zlecają czasem wyrwanie zęba.
6CO ILE TYGODNI NALEŻY ZGŁASZAĆ SIĘ NA KONTROLNE WIZYTY U ORTODONTY?
O planie kontrolnych wizyt decyduje ortodonta. Przeważnie jest to zależne od stosowanej metody leczenia i potrzeb pacjenta. Przyjmuje się osoby z ruchomym aparatem na zęby muszą pojawiać się w gabinecie ortodontycznym raz na 2 lub 4 miesiące. Przy stosowaniu aparatów stałych wizyty są częstsze: od 4 do 5 tygodni. W trakcie tych wizyt stomatolog ustawia aparat na zębach i oblicza efekty leczenia ortodontycznego.
7CZY LECZENIE ORTODONTYCZNE JEST MOŻLIWE Z ALERGIĄ?
Oczywiście, alergicy mogą mieć aparat ortodontyczny, jednak należy powiedzieć ortodoncie o alergii. Alergią związaną z leczeniem ortodontycznym jest alergia na nikiel. W tym wypadku stomatolog może zastosować inny rodzaj zamków w aparacie stałym ortodontycznym, np. z ceramiki albo nowy system nakładek Orthocaps, jakie korygują zęby bez pomocy metalowych elementów.
8CZY ZAKŁADANIE I NOSZENIE APARATU ORTODONTYCZNEGO BOLI?
Sam zabieg zakładania aparatu ortodontycznego nie boli. Niestety, noszenie stałego aparatu może powodować u pacjentów podrażnienia. Zazwyczaj najtrudniejsze są tygodnie tuż po założeniu aparatu na zęby. W tym czasie błony śluzowe oraz język dostosowują się do aparatu. Niemiłe uczucie, a także ból, może powodować też nastawianie aparatu. Na szczęście na ten problem powinny zadziałać leki do kupienia w aptekach. Sam ortodonta może przepisać specjalny wosk lub maść. Wraz z przyzwyczajeniem się do aparatu, wszelkie problemy znikają i noszenie aparatu ortodontycznego nie boli.
9JAK APARAT NAPRAWIA ZĘBY?
Ucisk aparatu powoduje stopniowy zanik kości, dzięki czemu daje pustą powierzchnię dla przestawiających się zębów. Kiedy poszczególne zęby wskakują na przewidziane pozycje kość po prostu odnawia się. Należy jednak dobrze opracować leczenie aparatem ortodontycznym, żeby żeby nie zmieniały miejsc zbyt wcześnie. Z uwagi na to stomatolodzy sporządzają plan leczenia.
10CZY ZDJĘCIE APARATU NA ZĘBY OZNACZA KONIEC LECZENIA?
Zazwyczaj po po zdjęciu aparatu ortodontycznego pacjenci powinni założyć aparat retencyjny. Jego misją jest powstrzymanie zębów przed wracaniem do wcześniejszych miejsc. Z reguły ortodonta stwierdza, czy aparat retencyjny stanie się potrzebny oraz na jak długo.