Poradnik

Zobacz, jak możesz zadbać o swoje zęby!


Pilnowanie higieny jamy ustnej może sprawiać trudność, dlatego nasi stomatolodzy wierzą, że każde działanie, jakie pomoże pacjentom lepiej zadbać o zęby ma wielką wartość.

Jak czyścić zęby?

Czy wiesz jak prawidłowo myć zęby? Okazuje się, że nie wszyscy potrafią troszczyć się o zdrowie jamy ustnej. Niewiele osób pilnuje regularnego i codziennego mycia zębów. By utrzymać zdrowie i czystość zębów konieczne jest szorowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie przez 2 albo 3 minuty. Jednak najbardziej zalecane przez stomatologów jest czyszczenie zębów po każdym posiłku. Dzięki częstemu szczotkowaniu o wiele łatwiej przeciwdziałać rozwojowi próchnicy zębów, zbieraniu się kamienia nazębnego lub powstawaniu nieprzyjemnych chorób dziąseł i przyzębia.

Czasami choroby jamy ustnej nie powstają ze zbyt rzadkiej pielęgnacji, a ze zbyt małej wiedzy. Nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób poprawnie czyścić zęby szczotką oraz w jaki sposób korzystać z nici dentystycznych. Nawet jeśli pacjenci regularnie oczyszczają zęby, jednak nie robią tego jak należy. Z tego powodu w gabinetach stomatologicznych, udzielany jest instruktaż właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Pokazuje go dentysta podczas zabiegów higienizacji: wzmacniających i oczyszczających zęby.

Taki instruktaż to świetna nauka techniki szczotkowania oraz stosowania nici dentystycznych, która pokazuje też błędy, jakie pacjenci wcześniej robili w trakcie codziennej pielęgnacji. Dzięki temu każdy może jeszcze lepiej zadbać o swoje zęby!

Czym jest skaling?

Dbałość o kondycję jamy ustnej opiera się przede wszystkim na właściwej pielęgnacji. W celu zapobiegania rozwoju bakterii oraz odkładania się resztek jedzenia, jakie przyczyniają się do wytwarzania się kamienia nazębnego, trzeba odpowiednio zadbać o jamę ustną poprzez staranne czyszczenie. Nie licząc takich metod, jak szczotkowanie czy nitkowanie, stomatolodzy zalecają, aby przynajmniej dwukrotnie w roku umówić się na kontrolę w gabinecie dentystycznym, na skaling, profesjonalny zabieg usuwania kamienia nazębnego.

Skaling jest przeprowadzany przez stomatologa lub certyfikowane higienistki stomatologiczne. Metoda ta bazuje na zastosowaniu specjalnego skalera ultradźwiękowego, który dosięga najdalsze, trudnodostępne zakamarki, co sprawia, że ta metoda jest niezwykle skuteczna. Wykorzystywane ultradźwięki sprawiają, że płytki kamienia nazębnego rozpadają się oraz odrywają się od zębów, co oznacza, że można je bez oporu usunąć z jamy ustnej. Taki zabieg jest bezpieczny dla zdrowia, chociaż w niektórych przypadkach może powodować dyskomfort u wrażliwszych pacjentów. Nie należy go jednak wykonywać u osób z osteoporozą, rozrusznikiem serca i u kobiet w ciąży.

Przeprowadzanie skalingu jest istotne ze względu na to, że nawet najlepsza dbałość o zęby nie eliminuje ryzyka powstawania kamienia nazębnego, który może być bezpośrednią przyczyną stanów zapalnych i rozwoju chorób dziąseł i przyzębia.

Jak działa piaskowanie?

Piękny uśmiech jest skutkiem nie tylko poprzez właściwe leczenie dentystyczne, ale także dzięki prawidłowej profilaktyce oraz zabiegom podtrzymującym zdrowie oraz czystość jamy ustnej. Do zabiegów stomatologicznych z działu profilaktyki należy piaskowanie zębów, które tak jak w przypadku innych zabiegów typowo profilaktycznych, należy odbywać w gabinecie stomatologicznym co najmniej dwukrotnie w roku albo częściej, w zależności od osobistych potrzeb pacjenta.

Piaskowanie zębów polega na pozbywaniu się z zębów osadu oraz przebarwień powstających między innymi od regularnego picia herbaty, kawy albo palenia papierosów. Zabieg wykonuje lekarz stomatolog lub certyfikowane higienistki stomatologiczne przy użyciu piaskarki stomatologicznej, która w precyzyjny sposób kieruje strumień wody z mieszanką piasku stomatologicznego na zęby i dokładnie je oczyszcza. Co więcej zawarte w strumieniu cząsteczki zostały w taki sposób sporządzone pod kątem twardości i rozmiaru, by nie miały złych skutków, czyli na przykład nie uszkadzały szkliwa.

Piaskowanie zębów zwykle jest zabiegiem bezbolesnym, jednak w przypadku pacjentów z wysoką nadwrażliwością może powodować dyskomfort. Ta metoda profilaktyki jamy ustnej, nie tylko oczyszcza z osadu, ale też przywraca naturalną biel zębów, nadaje im połysk i gładkość. Precyzja tego zabiegu wynika z tego, że piaskarka stomatologiczna dociera do trudnodostępnych miejsc, które ciężko oczyścić poprzez samo szczotkowanie i daje pewność sto procent higienizacji.

Jaką siłę ma fluoryzacja?

Zachowanie zdrowia zębów jest zależne od częstych wizyt w gabinecie stomatologicznym, naprawy wszystkich ubytków, leczenia dentystycznego oraz od odpowiedniej profilaktyki jamy ustnej. Zdrowe i zadbane zęby da się jednak wspierać oraz dodatkowo chronić przed rozwojem chorób oraz mnożeniem się bakterii. Jednym ze sposobów stosowanych przez dentystów, jest fluoryzacja zębów, której głównym zadaniem jest ochrona przed nadwrażliwością i próchnicą.

Fluoryzacja zębów wykonywana jest przez lekarza dentystę albo dyplomowane higienistki dentystyczne i polega na nakładaniu wprost na zęby specjalnego preparatu – pianki lub żelu – z dużym nasyceniem fluoru w składzie. Fluoryzacja nie wywołuje żadnego dyskomfortu, a jedynie wzmacnia szkliwo oraz zwiększa jego odporność na bakterie i kwasy wywodzące ze spożywania napojów i pokarmów. Co więcej pozytywnie wpływa na remineralizację (odbudowę) szkliwa, w miejscach z drobnymi ubytkami. Fluoryzacja wspomaga także wytwarzanie bariery ochronnej, dzięki czemu odkładanie się kamienia nazębnego będzie trudniejsze.

Warto pamiętać, że przyjmowanie fluoru w przesadnych ilościach może mieć negatywny wpływ na organizm, dlatego zabieg fluoryzacji powinien być wykonywany w określonej przez doświadczonego lekarza dentystę częstotliwości i wykonywany wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Jeden zabieg zawiera bezpieczną ilość fluoru, dlatego jeśli leczenie przebiega zgodnie z zaleceniami dentysty nie nie trzeba się obawiać. Pomiędzy profesjonalnymi zabiegami fluoryzacji zębów, profilaktycznie można korzystać z past albo płukanek zawierających małe stężenia fluoru..