Na czym polega profilaktyka?
Profilaktyka zębów obejmuje wszelkie działania higienizacyjne, które utrzymują czystość i zdrowie zębów. Jej głównym celem jest zapobieganie gromadzeniu się płytki nazębnej, która jest siedliskiem bakterii. To ważny element w stomatologii, bo skutecznie utrudnia rozwój próchnicy i innych chorób zębów.
W gabinecie stomatologicznym najbardziej znanymi metodami z zakresu profilaktyki są zabiegi scalingu, piaskowania i fluoryzacji. To dzięki nim stomatolog dokładnie oczyszcza zęby, a przy tym zapewnia im długotrwałą ochronę przed bakteriami i powstawaniem przebarwień oraz odbudowują szkliwo. Na szczęście chronić zęby można także samodzielnie w domu. Wystarczy zapamiętać instruktaż poprawnej higienizacji jamy ustnej i stosować go regularnie. Warto wykorzystywać również odpowiednie pasty z fluorem, nie bać się nici dentystycznych i stosować bakteriobójcze płyny do ust lub płukanki.
Filozofia profilaktyki
Filozofia profilaktyki polega na tym, by pacjenci samodzielnie starali się robić jak najwięcej, aby zadbać o zdrowie swoich zębów. Każde, nawet najmniejsze działanie, które ma na celu ich ochronę i zapobiega powstawaniu chorób zębów, przyzębia i dziąseł sprawia, że niepotrzebne jest długotrwałe leczenie. Co robić, by mieć zdrowe zęby?
- Codziennie szczotkuj zęby po posiłkach
- Korzystaj z nici dentystycznych
- Stosuj antybakteryjne płukanki do ust
- Regularnie odwiedzaj stomatologa
- Chodź na zabiegi higienizacji w gabinecie dentystycznym
- Nie odwołuj wizyt kontrolnych
- Obserwuj objawy chorób
- Nie ignoruj bólu i stanów zapalnych
- Nie bój się powiedzieć o problemie