Most protetyczny dla pacjenta

leczenie kanałowe - stomatologia
Czym jest leczenie kanałowe i w jakiej sytuacji trzeba je wykonać?
24 czerwca, 2022
RTG zębów w stomatologii - dentysta rtg
Zdjęcia RTG w stomatologii
14 października, 2022
Pokaż wszystkie

Most protetyczny dla pacjenta

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Usunięcie zęba równa się z potrzebą jego odbudowy, aby nie doszło do nowych dolegliwości. Oboczne zęby oraz zęby przeciwstawne wymagają oparcia, inaczej one same mogą się przesuwać,  a w efekcie wypadać. Z tego powodu należy szybko wypełnić lukę. Pośród często wykorzystywanych w klinkach dentystycznych wypełnień, są mosty protetyczne. By móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż mieścić się zęby, jakie zostaną oparciem dla filarów mostu. Ten typ wypełnienia protetycznego może więc być używany jeśli brak znajduje się między zębami sąsiadującymi. Wielkim atutem tego wyjścia jest to, że można ta metodą zastąpić do trzech zębów jeden obok drugiego na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, dlatego są o wiele wygodniejsze w porównaniu do ruchomych protez. Chociaż duża część pacjentów obawia się drobinek pokarmów przenikających pod most, dentyści przekonują – nie ma powodów do zmartwień, dlatego że dobrze dopasowany most na to nie pozwala i pokarm nie wnika do środka. Warto rozważyć wybór mostu protetycznego, dlatego że jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jaką mają budowę i jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny cechuje się bardzo prostą budową. Skonstruowany jest z 2 filarów, jakie umieszcza się na graniczących z luką zębach oraz z przęsła, które zastępuje brak zęba. Istnieją 2 typy mostów protetycznych. Ten najbardziej tradycyjny zakłada się na wcześniej przygotowane sąsiednie zęby, czasami zdarza się także tak, że zamiast sąsiednich zębów filarami okazują się implanty stomatologiczne. Ten typ mostu jest szczególnie trwały oraz używany w większości gabinetów stomatologicznych. Bywają również miejsca, w jakich koronę uzupełniającą wyrwany ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka technika jest niezbyt często wykorzystywana, dlatego że jest mniej trwała i można nią zastąpić zaledwie pojedynczy ząb.

Zazwyczaj mosty protetyczne stomatologiczne tworzone są z paru oddzielnych materiałów. Wysoko estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w jakich tak samo most jak i jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Równie często wykorzystywane są porcelanowe mosty na metalowej podbudowie – zwykle ze stali, a w niektórych przypadkach na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (materiału, z jakiego przygotowywane są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Wykonanie mostu protetycznego zalecane jest głównie takim pacjentom, którzy pragną na stałe uzupełnić brak po utracie zęba albo zębów, jednak nie chcą decydować się na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne w zupełności wystarczają, aby zlikwidować widoczną lukę oraz zahamować pogłębiające się chwianie się zębów pobocznych oraz ograniczyć zanik kości w przestrzeni braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, ponieważ wpływa nie tylko na samo stan jamy ustnej, ale także prezencję twarzy, która może z tego powodu wyglądać staro. Uzupełnienie luki po zębie w klinice stomatologicznej sprawia, że odzyskujemy odpowiedni rozkład sił w ciągu żucia oraz odpowiednie funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Taką metodą minimalizujemy ryzyko tworzenia się chorób dziąseł i przyzębia ze względu na odkładające się w przerwie resztki jedzenia. Głównym dla pacjentów zaleceniem do wykonania mostu protetycznego jest przywrócenie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który powinno się spełnić, aby dentysta mógł wstawić most protetyczny jest odpowiednia ilość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, aby obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zepsucia.

Na czym polega wykonanie mostu protetycznego?

Podstawowym etapem każdego leczenia dentystycznego jest diagnoza oraz badania, jakie pozwolą dentyście uznać, czy wykonanie mostu protetycznego jest dobrą opcją, mając na uwadze stan jamy ustnej pacjenta. Jeżeli dentysta nie wskaże żadnych przeszkód, będzie mógł ruszyć do działania. Kiedy według planu podstawami mostu protetycznego mają zostać naturalne zęby pacjenta, należy je przygotować. Według tego dentysta musi je oszlifować, aby później możliwe było idealne dostosowanie mostu. Pomimo lęku wielu osób szlifowanie zębów nie boli, dlatego że odbywa się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie narusza struktury zębów, a przeprowadzający go dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba mogą być oszlifowane. Ten zabieg nie będzie potrzebny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Gdy zęby zostaną już oszlifowane, kolejnym etapem wykonania mostu jest zebranie potrzebnych wycisków. Na ich bazie, dentysta protetyk zaprojektuje idealnie dopasowany most. Na ten czas, gdy w pracowni protetycznej powstaje indywidualny most protetyczny, dentysta zakłada most tymczasowy, jakiego przeznaczeniem jest osłona oszlifowanych zębów. Gdy finalnie most zostanie przygotowany, dentysta dopasowuje go do kształtu jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe.

Zalety mostów protetycznych

Głównymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz duża estetyka. Dzięki nim możemy odzyskać kilka zębów jednocześnie oraz przywracamy funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym oddaje pacjentowi piękno uśmiechu oraz komfort.