Czym jest leczenie kanałowe i w jakiej sytuacji trzeba je wykonać?

Ortodoncja i aparaty ortodontyczne
25 stycznia, 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Most protetyczny dla pacjenta
6 lipca, 2022
Pokaż wszystkie

Czym jest leczenie kanałowe i w jakiej sytuacji trzeba je wykonać?

leczenie kanałowe - stomatologia

Chociaż endodoncja brzmi tajemniczo, to dział dentystyczny, odpowiadający za diagnozowanie i leczenie zmian chorobowych miazgi zębowej. W większości rozpoznajemy ten termin jako leczenie kanałowe. Leczenie kanałowe uznawane za jedno z najbardziej skomplikowanych zabiegów w stomatologii, wymaga doskonałego sprzętu i utalentowanego chirurga szczękowego.

Chociaż endodoncja nie kojarzy się pacjentom dobrze, nowoczesność stomatologia sprawia, że nie ma się czego bać. Lekarz endodonta, który podejmuje leczenie kanałowe, wykorzystuje mikroskop, dzięki któremu zabieg jest absolutnie dokładny. Dzięki wykorzystaniu mikroskopu lekarz endodonta może uważnie zobaczyć nadpsutą przez bakterie zębową miazgę i zdecydować, jak wielką część zęba będzie musiał wyleczyć. Ponadto każdy przypadek leczenia kanałowego przeprowadzany jest pod znieczuleniem miejscowym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu. Prawidłowo opracowany kanał zębowy nie sprawia więcej problemów.

W jakich przypadkach przeprowadza się leczenie kanałowe?

O tym, że łatwiejsze leczenie zachowawcze nie zadziała, może sygnalizować trudny do zniesienia ból zęba, zmiana jego koloru, nadmierna wrażliwość lub opuchlizna czy stan zapalny. W przypadku występowania pierwszych symptomów, powinno się natychmiast zgłosić się do stomatologa, aby mógł zadecydować, który rodzaj leczenia okaże się skuteczniejszy. Zazwyczaj jest tak, że leczenie kanałowe to ostateczna możliwość uratowania bardzo zniszczonego zęba. Najczęściej leczenie kanałowe wymagane będzie wtedy, kiedy miazga zęba będzie mocno zainfekowana przez bakterie i próchnicę, co powoduje, że ząb niszczy się dogłębnie.

Leczenia kanałowego wymagają raczej poważne przypadki. To nie tylko zakażenia miazgi zęba, ale również martwica czy zgorzele. Do gabinetu stomatologicznego na zabieg kanałowy zapisywani są również pacjenci z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych. Istnieją także przypadki leczenia kanałowego, jakie nie są skutkiem chorób czy urazów. Na przykład to może być nieprawidłowo wykonany wcześniej zabieg, przez co w kanale zębowym utkwiło odłamane narzędzie dentystyczne. Dentysta endodonta powinien zadziałać również w sytuacji zablokowania kanału. Zablokowanie z reguły występuje na skutek zrośnięcia się lub zwężenia kanałów, nietypowego przebiegu lub z uwagi na jego nieodpowiednie wypełnienie. Bywa tak, że leczenie kanałowe potrzebne jest też po usunięciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Bywa też tak, że interwencja lekarza endodonty niezbędna jest też przed założeniem protezy. Zanim jednak dentysta endodonta podejmie się działania, zleca odpowiednią ilość badań diagnostycznych, które ocenią, czy można naprawić ząb.

Leczenie kanałowe a ekstrakcja zęba?

W wypadku, gdy sytuacja jest zaawansowana, warto zastanowić się nad zastosowaniem leczenia kanałowego. W przeciwnym razie ostatnim sposobem będzie całkowita ekstrakcja zęba. Pustkę po usuniętym zębie należy jak najszybciej wypełnić, aby nie narażać się na powstawanie nowych dolegliwości jamy ustnej. To niestety oznacza nowe koszty – przez potrzebę zastosowania protezy lub wszczepienia implantu.

Najbardziej znane objawy, które mówią o tym, że stało się coś niedobrego to przeważnie ćmienie, ból i obrzęk zęba. Zazwyczaj występuje także przesadna wrażliwość na zimno i ciepło, a także ból przy spożywaniu pokarmu i napojów. Ponadto da się zaobserwować zmianę koloru zęba. W takim wypadku powinno się jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem. Pojawienie się symptomów nie zawsze wskazuje na to, że konieczne będzie leczenie kanałowe, ale wizyta będzie niezbędna do postawienia diagnozy.

Usunięcie zęba oznacza pojawienie się niekomfortowej luki, jaką powinno się wypełnić nie tylko z uwagi na estetykę uśmiechu. Brak zęba powoduje stopniowy zanik kości, a także prowadzi do rozchwiania, a nawet wypadania obocznych zębów, którym brakuje właściwego oparcia. Oprócz tego wypełnienie braku zęba wiąże się z dodatkowym kosztem jakim jest wstawienie protezy. Niezależnie od tego, czy wybierzemy implant zębowy czy na przykład most protetyczny, oznacza to dodatkowe wizyty u stomatologa i dalsze leczenie.

Kiedy ekstrakcja zęba będzie jedynym rozwiązaniem problemu, warto przemyśleć zastosowanie implantu zęba. Implanty są niezwykle odporne, a założone na nich mosty czy korony protetyczne wiernie oddają naturalne zęby. W głównej mierze, jeśli pacjent odpowiednio troszczy się o higienę jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone do końca życia i są jednymi z najtrwalszych technik wypełnienia luki po utraconym zębie.

Jeżeli istnieje szansa uzdrowienia zęba pacjenta, warto zgłosić się na leczenie kanałowe pod mikroskopem. W przypadku leczenia kanałowego ząb w większości pozostaje naturalny. Zadaniem dentysty jest tylko odnowa korony zębowej. W przypadku usuwania zębów wypełnienie luki jest konieczne z uwagi na zdrowie całej jamy ustnej.