Terminy

LECZENIE ZACHOWAWCZE

Głównie zamysłem leczenia zachowawczego jest wypełnianie braków spowodowanych próchnicą i chorób zębów i przyzębia. W klinikach dentystycznych wszystkie zabiegi leczenia zachowawczego realizowane są przy pomocy miejscowego znieczulenia. Dzięki temu leczenie zębów nie boli i jest wysoce komfortowe dla pacjenta. Dentysta czyści kamień nazębny, leczy, a następnie rekonstruuje kolor i kształt zęba, usuwając ból i dolegliwości.

LECZENIE KANAŁOWE

Zajmuje się naprawą najsilniej spróchniałych zębów, kiedy przez próchnicę została zaatakowana miazga zęba. Najczęściej dentysta endodonta wykonuje leczenie kanałowe z mikrosopem, aby jak najdokładniej dotrzeć do zepsutego zęba. Często to ostateczny sposób, aby uratować ząb przed ekstrakcją i potrzebą zastosowania protezy lub implantu. Ten zabieg dentystyczny, choć jest wymagający, nie boli dzięki aplikowanemu w gabinecie znieczuleniu.

LECZENIE ZĘBÓW NA RATY

Leczenie dentystyczne miewa wysokie ceny, dlatego sporo klinik stomatologicznych oferuje możliwość wzięcia medycznego kredytu MEDIRATY. To komfortowy sposób rozłożenia wydatku na małe raty. Ich wartość oraz termin spłaty dopasowuje się do maksymalnych możliwości pacjenta. To przede wszystkim przydatne dla tych, którzy potrzebują szybkiej pomocy stomatologa, nie mogą stać w kolejce NFZ, a jednocześnie mają niewielką ilość gotówki.

BRUKSIZM

To inaczej problem bezwiednego zaciskania i zgrzytania zębami. W wyniku bruksizmu dentyści dostrzegają częstsze starcie oraz mikropęknięcia zębów, a także krwawienia dziąseł. Zwykle towarzyszą mu przewlekłe bóle głowy. Leczenie bruksizmu jest możliwe dzięki specjalnym nakładkom wybieranym przez stomatologa, które rozluźniają mięśnie.

PRÓCHNICA

Najbardziej powszechna z chorób zębów i dziąseł. Powstaje z powodu rozmnażania się bakterii, które niszczą szkliwo, chroniące zęby. Zwykle, przyczyną powstawania próchnicy jest zła higiena jamy ustnej oraz zgromadzone resztki posiłków. Im głębiej próchnica wnika w zęby, tym nieprzyjemniejsze wywołuje szkody. Rozwiązaniem problemu są systematyczne wizyty w klinice stomatologicznej oraz profesjonalne zabiegi higienizacji.

DIGITAL SMILE DESIGN

To nowoczesna technologia cyfrowego projektowania uśmiechu przed pierwszym etapem leczenia. Przy pomocy DSD stomatolog przedstawia pacjentowi projekt uśmiechu pacjenta, który osiągnie w efekcie leczenia. To wspaniały sposób, żeby wyjaśnić oraz zaplanować wszystkie etapy leczenia stomatologicznego. Ponadto, Digital Smile Design umożliwia zawarcie w projekcie wszelkich oczekiwań pacjenta, który ma możliwość uczestnictwa w procesie twórczym projektu.

IMPLANTY

Potocznie sztuczne zęby to bardzo wytrzymały sposób na uzupełnienie przerwy po stracie zęba. Poza ich wytrzymałością, do różnych zalet implantów zalicza się to, że wiernie imitują naturalne zęby i stanowią ich podparcie. Dzięki temu stopują proces zanikania kości szczęki i przywracają funkcje żucia. Zdaniem stomatologów w pielęgnowanej poprawnie jamie ustnej implanty mogą służyć do końca życia. W najlepszych gabinetach dentystycznych implanty są przygotowywane z wysokiej klasy materiałów.

CHIRURGIA STOMATOLOGICZNA

To najbardziej wymagające zabiegi stomatologiczne. Są to na przykład zabiegi takie, jak usuwanie ósemek, wszczepianie implantów, resekcja wierzchołka korzenia albo sterowana regeneracja kości. Zabiegi chirurgii stomatologicznej wymagają szczególnej precyzji oraz zdolności, dzięki którym są zdecydowanie bardziej bezpieczne.

ORTODONCJA

Wizyta u ortodonty potrzebna jest wtedy, kiedy pacjent cierpi na wadę zgryzu albo krzywizny zębowe. Zadaniem ortodonty jest odtworzenie odpowiedniego ułożenia zębów w łuku zębowym oraz zlikwidowanie wady. Chociaż najskuteczniejsze leczenie ortodontyczne przy zastosowaniu stałego aparatu na zęby wiąże się ze znacznym upływem czasu, warto się poświęcić dla korzystnego wyglądu i zwiększenia symetrii twarzy. Dla osób, które wolą uniknąć noszenia tradycyjnego metalowego aparatu na zęby, stworzono inne tak samo skuteczne warianty.

PROTEZY ZĘBOWE

Oprócz implantów poprawne funkcje żucia po wyrwaniu zęba przywracają również protezy. Pośród wielu rozwiązań, które według dentystów poprawiają piękno uśmiechu wymieniamy protezy stałe i ruchome. Niektóre z nich wstawiane są za pojedyncze zęby, jak np. korony albo wkłady koronowe. Inne mogą zasłaniać większą liczbę ubytków – np. protetyczne mosty. Są także protezy całkowite, które mają formę sztucznej szczęki.

STOMATOLOGIA DZIECIĘCA

Wielu rodziców bardzo błędnie sądzi, że zębów mlecznych dziecka nie należy leczyć. Na pierwszą konsultację u dentysty warto wysłać dziecko na początku rozwoju. Dzieci z reguły prawie nie dbają o higienę ząbków, dlatego warto sprawdzać, czy nie pojawiają się pierwsze oznaki próchnicy, bo ta z wiekiem może przemieścić się na zęby stałe. Trzeba także zobaczyć, czy maluch nie ma wad zgryzu i wpajać im zasady właściwej pielęgnacji jamy ustnej. Im szybciej dziecko rozumie, że gabinetu dentystycznego nie trzeba się bać, tym lepiej.

SKALING

Profesjonalne oczyszczanie zębów i wykonuje się go w klinikach stomatologicznych. To uznawany za jeden ze skuteczniejszych sposobów pozbywania się kamienia nazębnego, dokładniejszy niż niktkowanie i szczotkowanie razem wzięte. Skaling nie pozwala na przywieranie płytki nazębnej, co oznacza, że chroni zęby przed rozwojem próchnicy. Stomatolodzy wskazują by wykonywać taki zabieg co najmniej dwa razy w roku. Taka technika oczyszczania zębów dostaje się do trudno dostępnych dla szczoteczki zakamarków i z uwagi na to jest tak polecana przez dentystów.

PIASKOWANIE

Eliminuje nie tylko nagromadzoną płytkę nazębną, ale także przebarwienia, wynikające z kolorowej diety. Taki zabieg dokładnie oczyszcza zęby, dlatego warto regularnie umawiać się do stomatologa na zabieg piaskowania. Dzięki odpowiednio stworzonej mieszance piasku stomatologicznego i wody, możliwe jest dokładne usunięcie osadu i przebarwień. Ten zabieg jest jak najbardziej bezpieczny dla szkliwa zębów, a do tego jest świetnym środkiem właściwej higienizacji.

FLUORYZACJA

Zabieg przeprowadzany w gabinetach dentystycznych, dla tych, który chcą starannie chronić zęby przed próchnicą. Fluor sprawdza się w tym, dzięki swojej zdolności odbudowy oraz ochrony szkliwa. Fluoryzacja polega na nakładaniu przez dentystę stworzonego w tym celu żelu, który ma w składzie fluor, więc wzmacnia zęby i zwiększa jego odporność na wpływ kwasów pochodzących z pożywienia i bakterii. Zdaniem dentystów ten zabieg spowalnia zbieranie się kamienia na zębach.

WYBIELANIE ZĘBÓW

Sposobów wybielania zębów jest mnóstwo, jednak nie wszystkie są tak samo efektywne. Najbardziej znane są pasty, paski, lakiery lub wybielające żele. W klinikach stomatologicznych oferowane są skuteczniejsze środki. Na przykład u dentysty zęby można wybielić za pomocą specjalnie dostosowywanych przez dentystę nakładek lub dzięki nowoczesnym wybielającym lampom. Wszystkie te sposoby pozwalają na widoczne przywrócenie pięknego, białego uśmiechu.

KRWAWIĄCE DZIĄSŁA

Problem, który przeważnie występuje z powodu niewłaściwej higieny, leków lub szkodliwej diety. Z reguły za krwawieniem dziąseł stoją bakterie, które z czasem przyczyniajają się do powstawania paradontozy i innych chorób zębów i przyzębia. Stomatolodzy przestrzegają, aby nie ignorować krwawienia dziąseł i przy tej dolegliwości zapisać się na wizytę, aby lekarz mógł ocenić źródła krwawienia oraz przepisać środki zaradcze.