Kiedy potrzebny jest dentysta endodonta?

Struktura oraz typy implantów stomatologicznych
17 marca, 2021
Ponowne leczenie kanałowe czy wyrwanie zęba?
18 marca, 2021
Pokaż wszystkie

Kiedy potrzebny jest dentysta endodonta?

Leczenie kanałowe dentysta endodonta realizuje zazwyczaj w trudnych przypadkach. Zwykle leczenie kanałowe wymagane jest w momencie, kiedy miazga zęba będzie głęboko zainfekowana przez próchnicę, a więc ząb psuje się dogłębnie. Zwykle powodem podejmowanego w klinice dentystycznej zabiegu endodontycznego są również martwica i zgorzele miazgi oraz zmiany zmiany przy wierzchołku, głębokie starcie lub obumarcie zębów. Niekiedy zabieg endodontyczny trzeba wykonać, kiedy na przykład na skutek wypadku dochodzi do odkrycia miazgi zębowej.

Istnieją też takie przypadki leczenia endodontycznego, co nie wynikają z chorób czy urazów. Na przykład to może być niepoprawnie wykonany wcześniej zabieg, po jakim w kanale zęba utkwiło odłamane narzędzie dentystyczne. Lekarz endodonta postara się zadziałać także w sytuacji niedrożności kanału. Niedrożność zwykle występuje w wyniku zwężenia lub zrośnięcia się kanałów, nienaturalnego przebiegu lub ze względu na jego nieodpowiednie wypełnienie. Zdarza się, że zabieg endodontyczy potrzebny jest także po wyjęciu wkładu korzeniowo-koronowego.

Leczenia endodontycznego nie powinno się bać, niezależnie od problemu, z którym pacjent przychodzi do stomatologa . W nowoczesnej stomatologii właściwie każdy zabieg stomatologiczny wykonywany jest pod skutecznym znieczuleniem, z uwagi na to zabiegi są bezbolesne. Znacznie lepiej przyjść do stomatologa, aby coś poradził i wykonał potrzebne zabiegi, niż pozwolić na pogłębianie się problemu.