Czy mogę mieć implant?

Na czym polega leczenie zachowawcze u stomatologa
14 lutego, 2021
Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów na zimno?
15 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Czy mogę mieć implant?

Współczesny rozkwit stomatologii sprawia, że leczenie zębów jest dostępne dla w gruncie rzeczy każdego. Zabieg wszczepienia implantów, chociaż wlicza się do tych bardziej skomplikowanych, także z biegiem czasu stał się jak najbardziej bezpieczny. Pomimo tego jest kilka przeciwwskazań, jakie warto przemyśleć, wybierając taki zabieg.

Przede wszystkim implantów nie wstawia się kobietom w ciąży ani u osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też trwająca choroba nowotworowa i nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób do 16 roku życia, z uwagi na ciągle trwający proces rozwoju kości szczęki.

Wiele przeciwwskazań nie odbiera ostatecznie możliwości korzystania z implantów, ale powinny być one skonsultowane z dentystą przed podjęciem zabiegu implantacji. Są to np. osoby zmagające się z wadami serca,chorobami psychicznymi czy z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają też ci pacjenci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Warunkiem wszczepienia implantów jest dobry stan szczęki i jamy ustnej, z tego powodu pacjenci dotknięci chorobami takimi jak próchnica czy parodontoza, powinny na wstępie podjąć leczenie w gabinecie stomatologicznym, zanim będą mogli wziąć po uwagę zabieg wszczepienia implantów.

W innych sytuacjach nie ma przeciwwskazań do zastosowania implantów. Każdy, kto pozytywnie przejdzie konsultację medyczną może zdecydować się na implanty.