Protetyka

Uzupełnienia protetyczne

W stomatologii protetyka zajmuje się odbudową zębów i polega na przywróceniu odpowiednich warunków zgryzowych. Zaburzenia mogą powstawać na skutek utraty zębów, urazów lub przesadnego starcia zębów. Nieleczenie, czyli brak uzupełnienia, pogarsza sytuację, może np. prowadzić do zaniku kości, przesuwania innych zębów, czy bólu. Również spożywanie jedzenia staje się trudne i trzeba na to jakoś zaradzić.

Jest wiele uzupełnień protetycznych, na jakie mogą zdecydować się pacjenci kliniki stomatologicznej. Część z nich mocuje się w jamie ustnej na stałe, inne są ruchome i dlatego muszą być dobrze dopasowane do szczęki pacjenta, by nie sprawiały problemów. Uzupełnienia stałe są znacznie trwalsze od ruchomych, z kolei ruchome można wymieniać co kilka i lat i są prostsze w utrzymaniu higieny. Warto zastanowić się jakie uzupełnienie protetyczne będzie najlepsze dla problemu z jakim pacjent trafia do stomatologa.

Stałe uzupełnienia protetyczne


  • Korony - służą odbudowie zęba, zwłaszcza po mocnych zniszczeniach przez próchnicę. Często zakłada się je także na implanty.
  • Mosty - opierane są na sąsiednich naturalnych zębach pacjentów. Mogą zastępować nie tylko jeden, ale nawet kilka zębów naraz.
  • Licówki - stomatolog nakłada je na powierzchnię zniszczonych zębów, dzięki czemu przywracają ich estetykę.
  • Implanty - najtrwalsze uzupełnienia, które wszczepia się w kość szczęki, najdokładniej odbudowują zęby.

Ruchome uzupełnienia protetyczne


  • Protezy całkowite - czyli inaczej sztuczne szczęki. Zastępują całe łuki zębów i najczęściej mocuje się je na klej. Dla ustabilizowania protezy całkowitej możliwe jest oparcie jej na implantach.
  • Protezy nakładowe - opiera się na je na specjalnych zaczepach w formie zatrzasków, magnesów albo połączeń teleskopowych. Dzięki temu są stabilniejsze, ale nadal ruchome.
  • Protezy szkieletowe - ich konstrukcja opiera się na akrylowej płytce i metalowych szynach. Z tego względu mogą byc dobrym uzupełnieniem dla osób, które leczyły się ortodontycznie.