Leczenie kanałowe czy implanty?

Kiedy dentysta nie wszczepi implantu?
5 maja, 2020
Co radzi dentysta po zabiegu wszczepienia implantu zębów
22 maja, 2020
Pokaż wszystkie

Leczenie kanałowe czy implanty?

Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, ale znaczna część realizowanych pod mikroskopem zabiegów przynosi oczekiwane skutki. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Dzięki wysokiej skuteczności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze parę lat temu były z reguły wyrywane.

Tymczasem implanty są bardzo odporne, a nałożone na nich korony czy mosty protetyczne wiernie przypominają naturalne zęby. Właściwie, jeżeli pacjent przestrzega higieny jamy ustnej, implanty pozostają nienaruszone dożywotnio i są jednymi z najtrwalszych sposobów wypełnienia pustki po utraconym zębie. Za sprawą leczenia kanałowego ząb w dużym stopniu pozostaje naturalny. Rolą stomatologa jest tylko odnowa korony zębowej. W przypadku usuwania zębów wypełnienie luki jest konieczne z uwagi na zdrowie całej jamy ustnej.

Dobrze jest także spojrzeć na koszty. Choć oba rozwiązania są wysoce skuteczne, a za ich sprawą pacjent znów może cieszyć się zdrowym uzębieniem bez bólu, ceny leczenia kanałowego są mniejsze od zabiegu wszczepienia implantu. Przed ostateczną decyzją, co z robić w przypadku bolącego, głęboko zepsutego zęba, powinno się ocenić razem ze stomatologiem, jakie rozwiązanie będzie najodpowiedniejsze.