Kiedy dentysta nie wszczepi implantu?

Czy szczoteczka soniczna jest lepsza?
29 kwietnia, 2020
Leczenie kanałowe czy implanty?
12 maja, 2020
Pokaż wszystkie

Kiedy dentysta nie wszczepi implantu?

Obecny rozkwit stomatologii oznacza, że leczenie jest dostępne dla praktycznie każdego. Wszczepianie implantów, choć wlicza się do bardziej trudnych, również z upływem lat stał się znacznie bardziej bezpieczny. Mimo to istnieje parę ograniczeń, które powinno się wziąć pod uwagę, wybierając taki zabieg.

Przede wszystkim implantów nie wykonuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także trwająca choroba nowotworowa oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób do 16 roku życia, ze względu na wciąż trwający proces rozwoju kości szczęki.

Wiele czynników nie wyklucza ostatecznie możliwości wszczepienia implantów, jednak powinny być one skonsultowane ze stomatologiem przed wykonaniem zabiegu wszczepienia implantu. Są to na przykład osoby dotknięte chorobami psychicznymi, wadami serca albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą wymagają także osoby, które od lat są uzależnieni od papierosów.

Implanty mogą być wszczepione tylko przy dobrej kondycji szczęki oraz jamy ustnej, z tego powodu pacjenci dotknięci chorobami takimi jak parodontoza lub próchnica, powinny w pierwszej kolejności podjąć leczenie u dentysty, nim będą mogli wziąć po uwagę zabieg wszczepienia implantów.

W innych wypadkach nie ma ograniczeń do używania implantów. Każdy, kto pomyślnie przejdzie konsultację medyczną może mieć wykonane implanty.