Leczenie ortodontyczne zazwyczaj wymaga cierpliwości oraz czasu pacjentów. Korzystanie z aparatu ortodontycznego, choć przynosi doskonałe efekty, nie jest jedynym mechanizmem, korygowania wad zgryzu i prostowania uśmiechu. Dla absolutnego wyniku, zazwyczaj po ukończeniu leczenia aparatem ortodontycznym, używa się tak zwany aparat retencyjny znany także jako retainer. Jego podstawowym przeznaczeniem jest utrzymanie wyników uzyskanych przez wcześniej założony aparat na zęby. Bywa tak, że część zębów może przesuwać się na wcześniejsze złe położenia, dlatego, żeby powstrzymać ten proces, warto zastosować aparat retencyjny.
O tym, jak długiego używania aparatu retencyjnego wymagają zęby pacjenta, ustala ortodonta. Najczęściej jest to połowa czasu, jaki przeznaczyliśmy na leczenie aparatem aparatem na zęby, ale zdarza się też tak, że aparat retencyjny musi pozostać w jamie ustnej na dłużej – nawet dożywotnio. Na wtórne przenoszenie się zębów zwykle wpływa wiele czynników np. wiek i związane z tym wyrastanie kolejnych zębów u młodszych pacjentów.
Wykorzystanie aparatu retencyjnego sprawia, że wynik leczenia ortodontycznego jest stabilny, a skorygowane zęby, zostaną na właściwych miejscach. Pacjenci, co korzystają z retainera, tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego, muszą pamiętać o starannej i solidnej pielęgnacji jamy ustnej. Równie istotna jest regularna opieka i konsultacja stomatologa ortodonty.