Zastosowanie koron protetycznych w stomatologii

Jak dbać o szkliwo według zaleceń dentysty? 
25 lutego, 2021
Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – leczenie u dentysty
26 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Zastosowanie koron protetycznych w stomatologii

W stomatologii korony protetyczne mają obszerne przeznaczenie. W szczególności zastępują pojedyncze zęby, które zostały zniszczone lub potrzebują odnowy po leczeniu kanałowym. Korony aplikuje się również na implantach w sytuacji, gdy niezbędne jest wypełnienie całkowitego braku zęba.

Korony zębowe wykonywane są także z wielu materiałów. Współcześnie najbardziej popularne są korony porcelanowe lub cyrkonowe z ceramiczną podbudową. Największą zaletą takiego sposobu odnowy zębów jest wielka trwałość koron. Przy użyciu koron można ukryć wszystkie defekty zębów, dla przykładu kiedy są z jakiegoś względu naruszone lub nie są już tak estetyczne jak kiedyś. Sprawdzają się, ponieważ korony wyglądem upodabniają się do naturalnych zębów i poprawiają estetykę jamy ustnej.

Korony mogą zasłonić przebarwienia lub nierówności. Żeby stało się to wykonalne należy obrobić ząb pod takie rozwiązanie protetyczne. Nie jest to koniecznie w przypadku koron postawionych na implantach. Podczas takich zabiegów chirurg stomatolog nie szlifuje pozostałych zębów, a zaledwie wypełnia przestrzeń pomiędzy nimi. Cena korony protetycznej wynika z materiału, z którego ją przygotowano. Znaczenie ma też to, czy jest zaaplikowana na ząb albo jego resztki, czy na implant.