Szkliwo chroni zębinę na pełnej przestrzeni korony zębowej przed wszelkimi negatywnymi czynnikami, jakie zazwyczaj oznaczają uszkodzenia zębów. Z tego powodu dbanie o szkliwo i wzmacnianie go jest jednym z najważniejszych czynności, które trzeba wykonywać w trosce o mocne zęby.
W głównej mierze szkliwo ulega zniszczeniu z uwagi na 2 podstawowe czynniki. Pierwszym są kwasy pochodzenia bakteryjnego, drugim normalne ścieranie. Zdarza się tak, że w wyniku dolegliwości takich jak wady zgryzu lub zgrzytanie zębów (bruksizm), ścieranie szkliwa następuje za wcześnie. Oba te przypadki można naprawić dzięki wizycie w gabinecie dentystycznym.
Jeśli chodzi o szkliwo najczęściej spotykanym problemem jest jego demineralizacja, spowodowana przez bakterie i kwasy. Umocnienie szkliwa zębów można uzyskać przez poprawną dietę, gdzie np. zminimalizujemy spożycie cukrów. Duży wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma też używanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze daje efektywne rezultaty, zwłaszcza, jeśli pacjenci stosują pasty z fluorem i często odwiedzają gabinet stomatologiczny na zabiegi fluoryzacji.
Także sumienne mycie i właściwa higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Jeżeli jednak okaże się, że pacjent z różnych okoliczności ma problemy ze szkliwem, najlepszym sposobem jest rozmowa z dentystą, który sprawdzi, co można zrobić, by odbudować albo zastąpić zniszczone szkliwo.