Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – jak to się leczy?

jak dbać o protezę zębów? dlaczego należy zdjąć protezę przed snem?
Z jakiego powodu trzeba wyjmować na noc ruchome protezy zębów?
24 marca, 2020
przyczyny krwawienia dziąseł podczas szczotkowania zębów
Co robić gdy zauważę krew myjąc zęby?
16 kwietnia, 2020
Pokaż wszystkie

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – jak to się leczy?

leczenie zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego w gabinecie stomatologicznym

Cykliczne wizyty w gabinecie dentystycznym umożliwiają pacjentom nie tylko troszczyć się o zdrowie i czystość jamy ustnej, ale również za ich sprawą można szybko zdiagnozować zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego. Zadaniem tego stawu jest kierowanie żuchwą do przodu, do tyłu oraz w prawo i w lewo. Dlatego jego właściwe działanie warunkuje właściwą wymowę albo przykładowo funkcje żucia.

Wszelkie kłopoty z działaniem stawu skroniowo-żuchwowego można szybko dostrzec, dzięki czemu możliwe jest natychmiastowe rozpoczęcie leczenia. W gabinetach stomatologicznych badania wykonywane są za pomocą specjalnego deprogramatora pod kontrolą stomatologa chirurga. Rozpoznanie problemu nie jest trudne ze względu na ilość pojawiających się w w takiej sytuacji objawów.

Do najpopularniejszych sygnałów problemów ze stawem skroniowo-żuchwowym zalicza się zaciskanie i zgrzytanie zębami. Tak samo znane są trudności w gryzieniu twardego jedzenia czy szerokim rozchylaniu ust oraz konieczność silnego przyciskanie zębów, żeby pasowały do siebie. Zdarza się również tak, że słyszalne są trzaski i kliknięcia w stawach albo zauważamy szybkie zniszczenie, starcie czy nadwrażliwość zębów. Takich objawów nie wolno bagatelizować, dlatego że towarzyszą im częste bóle karku, głowy lub pleców, a także wychylenia zębów i kłopoty z pozostałymi stawami.