Z jakiego powodu trzeba kupować płyn do płukania jamy ustnej?

Plomba z kompozytu w stomatologii
6 marca, 2021
Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych używanych w stomatologii estetycznej
7 marca, 2021
Pokaż wszystkie

Z jakiego powodu trzeba kupować płyn do płukania jamy ustnej?

Choć warto używać płyn do odświeżania ust, nie powinno się stosować go zamiast szczotkowania, tylko jako wsparcie procesu higienizacji. Według dentystów podstawą odpowiedniej troski o zęby jest rzecz jasna przynajmniej dwukrotne czyszczenie na dzień. Warto umocnić ją dodatkowo o płyn do odświeżania ust.

Stomatolodzy zalecają używanie płynu przede wszystkim z uwagi na to, że dociera do trudno dostępnych zakamarków w jamie ustnej. Często dzięki stosowaniu płynu wypłukujemy odłożony osad z miejsc, gdzie ciężko dotrzeć szczoteczką. Ponadto składniki aktywne płynu poprawiają działanie pasty oraz wyrównują pH ust. Co więcej w zależności od przeznaczenia mogą mieć działanie wybielające, chroniące dziąsła, łagodzące albo na przykład odświeżające oddech. Są takie, co wzmacniają szkliwo albo wspierają naprawę błon śluzowych. Warto przeczytać skład, szczególnie dlatego, że stomatolodzy przestrzegają przed płynami zawierającymi alkohol. Alkohol może wysuszać jamę ustną, a płyn powinien pomagać zamiast szkodzić. Należy też zwrócić uwagę na ilość przyjmowanego fluoru, bo jego zbyt wysokie dawki nie są pozytywne dla zębów.

Warto więc używać płyn do odświeżania ust jako uzupełnienie codziennej higienizacji niekoniecznie nawet zaraz po myciu zębów. W tej roli dobrze sprawdzają się ziołowe płukanki, które także walczą z bakteriami.