Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych używanych w stomatologii estetycznej

Z jakiego powodu trzeba kupować płyn do płukania jamy ustnej?
7 marca, 2021
Pęknięty ząb – Jak go zamaskować?
8 marca, 2021
Pokaż wszystkie

Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych używanych w stomatologii estetycznej

Licówki dentystyczne, choć wliczamy w protetyczne uzupełnienia, zazwyczaj służą podniesieniu estetyki uśmiechu. Dzięki nim dentysta naprawia kolor i kształt zęba i kryje wady np. drobne rysy i plamy. Licówki sprawdzają się także w maskowaniu nieestetycznych wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki dentystyczne tworzy się zazwyczaj z 3 surowców: z porcelany, kompozytu i akrylu.

Licówki akrylowe – zazwyczaj stosuje się przed założeniem właściwej licówki, żeby ochronić świeżo oszlifowany ząb przed zniszczeniem. Dlatego, że wykonuje się je z akrylu są większe i o wiele mniej estetyczne od pozostałych, a oprócz tego są zdecydowanie mniej trwałe. Dlatego aplikuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są lepsze od akrylowych i zdecydowanie estetyczniejsze. Bez trudu dopasowuje się ich barwę do naturalnych zębów, niestety licówki kompozytowe są całkowicie w tym samym kolorze, co oznacza, że czasem da się zobaczyć, że są sztuczne. Choć wystarczają na bardzo długo i służą przez lata trzeba o nie dbać, szczególnie zabiegami profesjonalnej higienizacji w klinice stomatologicznej, dlatego że z czasem mogą odbarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najlepszą zaletą jest to, że bardzo dobrze odwzorowują kolor zębów i wzrokowo wcale nie różnią się od stałych zębów. Te licówki są też szczególnie trwałe i niepodatne na przebarwienia. Ze względu na to pacjenci, którym przede wszystkim zależy na wysokiej estetyce zębów decydują się właśnie na te licówki dentystyczne.