Plomba z kompozytu w stomatologii

W jaki sposób dobrze należy troszczyć się o implanty stomatologiczne?
6 marca, 2021
Z jakiego powodu trzeba kupować płyn do płukania jamy ustnej?
7 marca, 2021
Pokaż wszystkie

Plomba z kompozytu w stomatologii

Co sprawia, że wypełnienie kompozytowe zęba stało się tak znane w stomatologii? Poprzednio używane amalgamatowe plomby miały ciemno-szary kolor, przez co były nieestetyczne, a do tego pośród opinii pojawiły się głosy, że znajdująca się w tego rodzaju plombach rtęć może nie jest zbyt zdrowa. Zamiennikiem, jaki wyparł plomby amalgamatowe} były więc plomby kompozytowe.

Główną zaletą plomb kompozytowych jest ich kolor. Dentysta może bez problemu dobrać ich kolor do indywidualnego odcienia zębów, to sprawa, że plomby kompozytowe są prawie niewidoczne. Z uwagi na to świetnie sprawdzają się też w przypadku przednich zębów. Poza wysoką estetyką, białe plomby charakteryzują się także wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do zęba, dzięki czemu ciężej o rozwój próchnicy w zagłębieniach. Do najważniejszych zalet wliczamy także zdolność łatwego nadawania im kształtu w czasie zakładania takiej plomby. Dzięki temu stomatolog dostosowuje wypełnienie do zęba, więc oszczędza znaczną część zdrowej tkanki.

Białe plomby są także bezpiecznym surowcem, a ich cena nie jest zbyt wygórowana. Dzięki wysokiej estetyce kompozytowych wypełnień, białe plomby są zdecydowanie chętniej wybierane przez pacjentów. Po założeniu oraz utwardzeniu świetnie {zespajają|łączą| się z zębami oraz służą przez wiele lat. Z tego powodu ich popularność wzrosła i obecnie są najczęściej wykorzystywane w gabinetach dentystycznych.