Z czego wykonywane są korony na implanty zębowe?

Resekcja wierzchołka korzenia zęba w gabinecie dentystycznym
10 lutego, 2021
Prostowanie zębów może być niewidoczne – Orthocaps
11 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Z czego wykonywane są korony na implanty zębowe?

Odpowiedzią na potrzeby pacjentów z brakiem zębów są zabiegi implantacji, czyli wszczepiania implantów w miejscu lub miejscach, gdzie z niezależnych powodów doszło do ekstrakcji zębów. O ile sam implant, stworzony zwykle z tytanu, umieszcza się w kości szczęki i jest niewidoczny dla innych , tak wybór tworzywa na koronę zęba jest jeszcze bardziej ważny. Głównym celem sztucznej korony zęba jest szczere odwzorowanie pozostałych zębów w jamie ustnej, żeby różnica pomiędzy nimi była niezauważalna.

Jednym z najlepszych tworzyw na koronę na implancie jest cyrkon. Korony cyrkonowe charakteryzują się dużą trwałością i wytrzymałością na urazy mechaniczne, biologiczną zgodnością, a także kolorem, który przypomina prawdziwe zęby. To oznacza, że wielką zaletą koron cyrkonowych jest ich wysoka estetyka, która usatysfakcjonuje ceniących sobie wygląd pacjentów. Dodatkowo cyrkonowe korony nie powodują przebarwień dziąseł (tak jak to jest możliwe przy użyciu innych materiałów) oraz mało ważą, co zaniża ryzyko przeciążenia.

Innymi ważnymi pozytywami cyrkonowych koron na implantach jest także to, że w czasie użytkowania, ich obecność w jamie ustnej nie wpływa na smak spożywanego jedzenia albo napojów. Ponadto są one niewrażliwe na działanie kwasów, wynikających z rozkładu cukrów oraz na zmiany termiczne i korozję. Co więcej w czasie przeprowadzanych na całym świecie badań klinicznych, nie wykryto u pacjentów żadnych alergicznych reakcji. Korony cyrkonowe na implantach posiadają zatem wiele pozytywnych cech, chociaż ich dobra jakość mocno wpływa na cenę.