W jaki sposób troszczyć się o zdrowie dziąseł?

Co według dentysty należy robić po usunięciu zęba?
12 marca, 2021
Jak sprawić, by nie bać się stomatologa?
13 marca, 2021
Pokaż wszystkie

W jaki sposób troszczyć się o zdrowie dziąseł?

Od tego, czy mamy zdrowe dziąsła zależne jest to, czy zęby będą w dobrym stanie. Dziąsła to również kluczowy element w czasie gryzienia pokarmu. Na skutek schorzeń dziąseł, zęby osłabiają się, skąd mogą powstawać utrudnienia z rozdrabnianiem pokarmu. Czynników schorzeń dziąseł jest sporo, dlatego dentyści zwracają uwagę na to, w jaki sposób się o nie troszczymy.

Fundamentalnym czynnikiem problemów dziąseł jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej. Niedbałe lub sporadyczne szczotkowanie zębów oznacza, że w jamie ustnej zbierają się odpadki jedzenia. To prowadzi do następnego problemu, to jest rozwoju kamienia nazębnego. Zdaniem dentystów powodem schorzeń dziąseł są również wady zgryzu, przez które ciężej szczotkować zęby. Choroby dziąseł wynikają z powodu urazów mechanicznych. Dla przykładu od niewłaściwego szczotkowania lub noszenia źle dobranej protezy. To może prowadzić do osuwania się (recesji) dziąseł oraz kolejnych problemów, jakie leczą tylko bardziej wymagające zabiegi stomatologiczne.

Pierwszym oznaką stanów zapalnych dziąseł są ból, zaczerwienienie, a także krwawienie podczas szczotkowania. Występuje również wrażliwość na ciepło, zimno albo słodycze. Można jednak wzmocnić dziąsła poprzez pocieranie stworzonymi do tego miękkimi szczoteczkami, używać specjalne preparaty przeciwzapalne albo używać łagodzących ziołowych naparów. Warto także regularnie odwiedzać stomatologa, dzięki czemu stale będzie mógł sprawdzać zdrowie dziąseł.