Uzupełnienia protetyczne – licówki zębowe

Białe zęby
19 czerwca, 2020
Czy warto używać nici dentystycznych?
30 czerwca, 2020
Pokaż wszystkie

Uzupełnienia protetyczne – licówki zębowe

Licówki stomatologiczne są jednym ze uzupełnień protetycznych stałych, których głównym celem jest naprawa estetyki uśmiechu. Są to cienkie nakładki przymocowane na przodzie zębów. Używając ich dentysta odnawia wygląd, kolor i kształt odrębnych zębów. Głównie sprawdza się to w przypadku, gdy są one nierówne, martwe albo bardzo przebarwione. W ten sposób można ujednolicić odrębne zęby przez skrócenie, wydłużenie, poszerzenie lub zwężenie korony zębowej. Licówka dobrze kryje również przy złamanym brzegu siecznym w przednim zębie. Zazwyczaj pacjenci sięgają po licówki, chcąc wyeliminować przerwę pomiędzy jedynkami, czyli diastemę.

Licówki nakłada się na powierzchni zębów, jednak aby to się udało, zęby należy przygotować. Przede wszystkim muszą zostać porządnie oczyszczone. Z uwagi na to przed zaaplikowaniem licówek przydaje się wykonać skaling, piaskowanie oraz fluoryzację. Ponadto zęby, na jakie będą zaaplikowane licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Dentysta dba o to, żeby zabiegi były wysoce komfortowe .

Plusem licówek stomatologicznych jest to, że da się je precyzyjnie dopasować do naturalnego koloru zębów pacjenta. W taki sposób stają się zupełnie niewidoczne, a gwarantują planowany wygląd i kształt. Licówki stomatologiczne są dość trwałe, choć trzeba je wymieniać lub odświeżać. W zależności od tego, z czego są wykonane (np. porcelanowe mogą służyć nawet przez 10 lat) oraz zachowywania higieny, pozostaną w świetnym stanie przez parę lat.