Czy warto używać nici dentystycznych?

Uzupełnienia protetyczne – licówki zębowe
26 czerwca, 2020
Który dentysta jest dobry?
3 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Czy warto używać nici dentystycznych?

Ten, kto chce prawidłowo dbać o zęby, musi skupić uwagę głównie na ich czyszczeniu oraz regularnym chodzeniu do stomatologa. Dokładne czyszczenie zębów neutralizuje ryzyko powstawania ubytków oraz stanów zapalnych. Obok szczoteczki do zębów doskonałym narzędziem do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia są dentystyczne nici. Niestety, mimo wysokiej dostępności oraz różności nitek, wielu ludzi z nich nie korzysta.

Nicią dentystyczną usuwa się pozostałości pokarmów oraz płytkę nazębną z przestrzeni międzyzębowych. Cała trudność bazuje na tym, żeby prawidłowo włożyć nić pomiędzy zęby i używać zawsze czystego fragmentu nici. Każdy pojedynczy ząb musi zostać oczyszczony oddzielnie, ruchem od dziąsła do górnej części zęba. Należy pamiętać o wykonywaniu ruchów pionowych – nigdy z boku na bok. Nić dentystyczna powinna być stale naciągnięta oraz obejmować ząb od przodu lub od tyłu, mniej więcej w kształcie litery C.

Chociaż nitkowanie zdaje się niezbyt trudne, według niektórych osób wymaga ćwiczeń. W razie wątpliwości warto skorzystać z usług gabinetu dentystycznego. Stomatolog lub higienistka dentystyczna na pewno przedstawi instruktarz prawidłowego używania nici, np. podczas wizyty profesjonalnej higienizacji zębów. Należy stosować nici dentystyczne, z uwagi na ich umiejętność dotarcia do zakamarków, gdzie często nie radzi sobie szczoteczka. Dzięki niciom mamy pewność skuteczniejszej pielęgnacji zębów.