Usuwanie ósemek: czy to konieczne?

leczenie kanałowe zębów pod mikroskopem w gabinecie stomatologicznym dentysta
Leczenie kanałowe pod mikroskopem
13 stycznia, 2020
dziecko u dentysty leczenie zębów mlecznych
Leczenie dziecka u stomatologa
27 stycznia, 2020
Pokaż wszystkie

Usuwanie ósemek: czy to konieczne?

usuwanie ósemek - wizyta w gabinecie stomatologicznym Dentysta

Chociaż ósemki wyżynają się w ludzkiej jamie ustnej jako ostatnie, mogą powodować sporo trudu. Przyjmuje się, że zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie powinno się ruszać. Bywają jednak pewne czynniki, co decydują o tym, że niezbędne jest wyrwanie ósemki.

Czasem proces wyżynania się ósemek jest utrudniony na przykład ze względu na brak miejsca w jamie ustnej. Zęby, które mają za mało miejsca, napierają na inne. To oznacza najczęściej ogromny ból oraz przemieszczanie się innych zębów. To może wpływać na pojawienie się i nasilenie wad zgryzu. Zbyt mała przestrzeń w jamie ustnej dla niektórych zębów może też oznaczać trudności podczas całkowitego otwierania ust. To oznacza niepotrzebny dyskomfort, którego dobrze jest się pozbyć.

Wyrwanie ósemek odpowiednie jest również wtedy, kiedy ząb niszczy próchnica, zwłaszcza w rozwiniętym stadium. Ten problem może bez trudu atakować inne zęby, dlatego powinno się usunąć jej źródło. Bywa również tak, że w pobliżu zęba rozwija się nieodwracalny stan zapalny dziąsła, z reguły spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku usunięcie staje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Usuwanie zębów w gabinecie stomatologicznym nie boli, dzięki stosowanym znieczuleniom.