Plomba z kompozytu w stomatologii

Jak odpowiednio powinno się myć implanty stomatologiczne?
11 sierpnia, 2020
Dlaczego warto używać płyn do płukania ust?
18 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Plomba z kompozytu w stomatologii

Dlaczego wypełnienie kompozytowe zęba okazało się tak popularne przez stomatologów? Wiele lat wcześniej aplikowane amalgamatowe plomby wyróżniał szary kolor, przez co nie były zbyt estetyczne, co więcej wśród wielu osób podniosły się głosy, że będąca składnikiem w tych wypełnieniach rtęć może nie jest zbyt zdrowa. Sposobem, który zamienił plomby amalgamatowe} zostały więc wypełnienia kompozytowe.

Największą zaletą wypełnień kompozytowych jest estetyczny wygląd. Stomatolog może bez problemu dopasować ich kolor do indywidualnego odcienia zębów, to sprawa, że plomby kompozytowe są praktycznie niewidoczne. Z tego względu dobrze spisują się też jako wypełnienie najbardziej widocznych zębów. Oprócz wysokiej estetyki, białe plomby cechują się również wytrzymałością oraz szczelnością. Bardzo dobrze przylegają do tkanki zęba, dzięki czemu ciężej o rozwój próchnicy w zagłębieniach. Do istotnych plusów zaliczamy również możliwość łatwego przybierania kształtu podczas aplikowania takiej plomby. W ten sposób dentysta dostosowuje wypełnienie do zęba, więc zachowuje znaczną część naturalnej tkanki.

Wypełnienia kompozytowe są też bezpiecznym materiałem, a ich koszt nie jest szczególnie wygórowany. Ze względu na wysoką estetykę wypełnień kompozytowych, białe plomby są zdecydowanie częściej wybierane przez dentystów. Po aplikacji oraz utwardzeniu doskonale {zespajają|łączą| się z zębami oraz służą przez wiele lat. Dlatego też ich popularność wzrosła i obecnie są szeroko wykorzystywane w klinikach stomatologicznych.