Dlaczego warto używać płyn do płukania ust?

Plomba z kompozytu w stomatologii
14 sierpnia, 2020
Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych stosowanych w stomatologii estetycznej
21 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Dlaczego warto używać płyn do płukania ust?

Choć warto używać płyn do płukania ust, nie powinno się traktować go jako zamiennika szczotkowania, tylko jako dopełnienie procesu pielęgnacji. Według dentystów baza odpowiedniej pielęgnacji zębów jest rzecz jasna przynajmniej dwukrotne czyszczenie w ciągu dnia. Warto umocnić ją dodatkowo o płyn do płukania ust.

Dentyści rekomendują stosowanie płynu głównie z uwagi na to, że dociera do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Niekiedy dzięki stosowaniu płynu wypłukujemy odłożony osad z zakamarków, gdzie ciężko dotrzeć szczoteczką. Ponadto składniki aktywne płynu uzupełniają działanie pasty i normują pH ust. Ponadto w zależności od przeznaczenia mogą mieć działanie łagodzące, chroniące dziąsła, wybielające albo np. odświeżające . Są takie, co wzmacniają szkliwo albo przyspieszają naprawę błon śluzowych. Powinno się zwrócić uwagę na skład, przede wszystkim dlatego, że dentyści przestrzegają przed płukankami mającymi w składzie alkohol. Alkohol łatwo wysusza jamę ustną, a przecież płyn ma za zadanie ochraniać zamiast szkodzić. Trzeba również skupić się na ilości fluoru, ponieważ jego zbyt duże dawki nie są korzystne dla zębów.

Powinno się więc używać płyn do płukania ust jako wsparcie codziennej higienizacji niekoniecznie nawet zaraz po myciu zębów. W tym świetnie sprawują się ziołowe płukanki, które również walczą z bakteriami.