W jaki sposób dobrze należy troszczyć się o implanty stomatologiczne?

Rodzaje znieczulenia wykorzystywane w gabinecie dentystycznym
5 marca, 2021
Plomba z kompozytu w stomatologii
6 marca, 2021
Pokaż wszystkie

W jaki sposób dobrze należy troszczyć się o implanty stomatologiczne?

Stomatolog żadnemu pacjentowi nie musi przypominać, z jakiego powodu ważna jest higiena zębów. Natomiast pacjenci, którzy zdecydowali się na wszczepienie implantu dentystycznego, zwykle sa ciekawi jak powinno się troszczyć się o nie, aby były w dobrym stanie na długie lata.

Implanty stomatologiczne zastępują luki w przypadku straty zębów oraz są jedną z najczęstszych oraz najbardziej trwałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przebytym leczeniu śruba implantu zrasta się z kością, a ustawiona na nim korona przypomina naturalne zęby. O implanty zębowe należy dbać w taki sam sposób, w jaki dbamy o nasze zęby. Podstawą jest oczywiście codzienne czyszczenie, chociaż dwa razy w ciągu dnia po jedzeniu, najlepiej miękką szczoteczką. Mile widziane jest także korzystanie z nici stomatologicznych oraz płukanek.

I chociaż implanty zębowe nie niszczą się od próchnicy ani korozji, najlepiej troszczyć się o nie z dużą uwagą. Unikanie czyszczenia zębów po posiłkach może prowadzić do tego, że resztki pokarmów zaczną zbierać się w pobliżu dziąseł. To może wywołać powstawanie problemów, w wyniku których dziąsła będą stopniowo osuwały się. W tym przypadku tytanowa śruba implantu może się pokazać. Szczegółowych zaleceń zawsze udziela dentysta. Podczas kolejnych kontrolnych wizyt na pewno obejrzy stan zębów i stan implantów. Ze względu na to najlepiej minimum dwukrotnie w roku odwiedzić klinikę stomatologiczną. Odpowiednio pielęgnowany implant zębowy zachowuje się w dobrym stanie oraz służy długie lata.