Do pęknięcia lub złamania zęba może dojść w wyniku wielu sytuacji. Uszkodzenie może powstać przez uraz mechaniczny, osłabienie zęba chorobą oraz w rezultacie niewłaściwych nawyków (np. otwierania zębami butelek). W takim wypadku należy jak najszybciej spotkać się z dentystą. W trakcie odwiedzin w gabinecie stomatologicznym powinno się dowiedzieć się, które rozwiązanie problemu będzie najlepsze zdaniem stomatologa.
Oceniając po tym, jak poważne jest pęknięcie zęba, da się ratować go w kilka sposobów. Minimalne nadłamanie naprawi odrobina dentystycznego kompozytu. Dobrym sposobem jest również zastosowanie korzeniowo-koronowego wkładu. Natomiast pęknięcia i małe złamania zasłoni licówka stomatologiczna. Zakłada się je na powierzchni zębów, dlatego są bardzo dobrym sposobem zasłonięcia uszkodzenia. W sytuacji dużego złamania potrzebne będzie nałożenie nowej korony. Korona stomatologiczna używana jest również po leczeniu kanałowym, które ratuje ząb, kiedy jego znaczna część ulega infekcji.
W sytuacji głębokiego złamania zęba, które dociera aż do korzenia, zwykle jedynym sposobem naprawy problemu jest ekstrakcja zęba. Gdy tak się stanie zwykle dentysta wskazuje zastosowanie implantu dentystycznego, jaki w najlepszy sposób odtworzy ząb . Metod ratowania pękniętego lub złamanego zęba u stomatologa jest sporo, więc nie warto czekać.