Na co warto zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów?

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe
7 lipca, 2020
Kiedy wykonuje się kiretaż w stomatologii
14 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Na co warto zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów?

Pasta do zębów, jako jeden z podstawowych składników higieny zębów, powinna mieć jak najlepsze działanie. Pośród niezliczonych past dostępnych na rynku znajdują się na przykład pasty wybielające, dla dzieci lub dla zębów wrażliwych. Wybierając pastę do zębów należy przeanalizować elementy zawarte w składzie.

Ważnymi wyznacznikami są zawartość fluoru i współczynnik ścieralności RDA. Fluor zapewnia zębom ochronę przed powstawaniem próchnicy, wspiera szkliwo i zapobiega rozwojowi bakterii. Zgodnie z przepisami w pastach znajduje się od 1000 do 1500 ppm związków fluoru. Im większa ilość tym silniejsze działanie.

Natomiast współczynnik ścieralności określa ilość składników polerujących powierzchnie zębów oraz ściernych, które ma w składzie konkretna pasta. Są dla oka niewidoczne, ale podczas mycia ścierają osad nazębny. W pastach do zębów wrażliwych znajduje się niewiele substancji ściernych. Im większa ich ilość pojawia się w produkcie  tym wyższe ryzyko starcia szkliwa. Past z wysokim współczynnikiem RDA nie należy stosować za długo.

Warto zwrócić uwagę też na substancje pieniące, które mają antybakteryjne działanie i substancje odpowiadające za barwę i smak pasty. Część z nich może być pochodzenia naturalnego, a część chemicznego. Warto zapytać swojego stomatologa, jaką pastę szczególnie poleca, szczególnie, że wie, z jakimi problemami mierzy się jego pacjent.