Kiedy wykonuje się kiretaż w stomatologii

Na co warto zwrócić uwagę, kupując pastę do zębów?
10 lipca, 2020
Dlaczego dziąsła bolą?
17 lipca, 2020
Pokaż wszystkie

Kiedy wykonuje się kiretaż w stomatologii

Kiretaż to w leczeniu dentystycznym zabieg z działu leczenia przyzębia. Jego celem jest usunięcie kamienia nazębnego zalegającego w kieszeni dziąsłowej. Gromadzący się w okolicy dziąseł osad, może wywoływać stany zapalne i prowadzi do pojawiania się przykrych chorób. Jeżeli kamień nazębny gromadzi się w kieszonkach dziąsłowych, znane zabiegi oczyszczające, na przykład piaskowanie oraz skaling, mogą okazać się niewystarczające.

Kiretaż jest otwarty albo zamknięty w zależności od tego, jak głębokie są kieszonki dziąsłowe. Jeżeli są głębokie, konieczny będzie otwarty kiretaż. Różnica tkwi tym, że w kiretażu otwartym trzeba naciąć dziąsło i ta metodą odsłonić korzeń. W zamkniętym kiretażu, nie trzeba tego robić. Taki zabieg stomatolog wykonuje się przy podaniu miejscowego znieczulenia, ale po zabiegu zwykle występują pewnie niedogodności. Może to być zasinienie, obrzęk albo np. niewielka ilość krwi w ślinie.

Dla załagodzenia tych dolegliwości powinno się przyjmować zalecone przez dentystę antybiotyki i leki przeciwbólowe. Trzeba także przenieść się na półpłynną dietę, która sprawia, że pacjent ogranicza żucie i nie przeciąża leczonego obszaru. Podczas gojenia się dziąseł pomocne będzie też łagodne mycie jamy ustnej. Normalne nitkowanie, szczotkowanie albo irygacja mogą zadziałać drażniąco.

Choć gojenie po kiretażu wymaga czasu, dzięki temu zabiegowi pacjent uniknie zapaleń i chorób wywoływanych obecnością osadu w pobliżu dziąseł.