Całkowity brak zębów, czyli bezzębie to przypadek wyjątkowy, z którym trzeba udać się do dentysty. Bezzębie powoduje nie tylko dyskomfort, ale również negatywnie wpływa na zdrowie dziąseł. Polecane w tej sytuacji leczenie protetyczne przywraca funkcje jamy ustnej oraz umiejętność właściwej wymowy (eliminuje seplenienie). W jaki sposób zatem odzyskać pełną estetykę uśmiechu oraz zdrowie?
Zajmujący się protetyką dentyści mają dostępnych kilka sposobów, choć obecnie najczęściej wybieranymi metodami są implanty albo zastosowanie tradycyjnej protezy całkowitej. Chociaż oba te sposoby nieźle zakrywają bezzębie, oba posiadają swoje plusy i minusy. Zdarza się, że korzystanie z protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na na przykład nieodpowiednie uwarunkowania budowy jamy ustnej. Protezy te niestety służą tylko kilka lat. Co kilka lat należy je wymienić, dlatego że z czasem przestają być dopasowane, jak na początku.
Zastosowanie implantów natomiast zabiera sporo czasu, jednak efekt jest trwały i za pomocą prawidłowej pielęgnacji, może przetrwać do końca życia. Odbudowa funkcjonalności jamy ustnej dzięki implantom to leczenie dłuższe ze względu na potrzebę włożenia śruby implantu w kości szczęki i żuchwy. Zaaplikowany implant przed założeniem korony, która będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z tkankami i kośćmi. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.
Decydując między implantami, a całkowitą protezą warto postawić na własną wygodę.