kiedy potrzebny aparat na zęby dla dziecka

próchnica zębów przyczyny i powstawanie Dentysta
Dlaczego mam próchnicę 
20 lutego, 2020
czyste zęby i zdrowa jama ustna to szczęśliwy dentysta
Co robić, by mieć zdrowe zęby?
3 marca, 2020
Pokaż wszystkie

kiedy potrzebny aparat na zęby dla dziecka

ruchomy aparat na zęby dla dziecka

By zęby stałe były zdrowe i równe, należy mieć dziecko na oku praktycznie od samego początku formowania zębów. Zazwyczaj nieprawidłowości występują już w przypadku mleczaków, a brak reakcji na przekształceń, może przełożyć się na zdrowie zębów stałych. Dlatego na wizyty u stomatologa trzeba umówić dziecko już około 5 roku życia. Ortodonta zdiagnozuje wtedy zdrowie zębów malucha, a w razie konieczności poprowadzi leczenie.

Aparatem na zęby skierowany i najczęściej zalecanym dla dzieci w przedziale 4 – 12 lat jest aparat na zęby ruchomy. Jest on wykonany z drucianych pętli i akrylowej płytki, jakie są indywidualnie dostosowane do pacjenta. Z reguły korzysta się z nich do chwili, gdy w jamie ustnej dziecka pojawią się wszystkie zęby stałe. Co ważne, leczenie ortodontyczne przy użyciu tego aparatu ortodontycznego daje stosunkowo szybkie i skuteczne rezultaty.

Wielką zaletą ruchomego aparatu ortodontycznego jest to, że w przypadku konieczności można go bez trudu wyjąć. Sprawdza się to zwłaszcza w trakcie posiłków albo w celu dokładnej pielęgnacji zębów. Zwykle stomatolodzy rekomendują używanie ruchomego aparatu ortodontycznego nie krócej, niż po kilkanaście godzin w ciągu dnia. Tylko tak leczenie ortodontyczne będzie skuteczne i da chciane rezultaty. Całkowity proces leczenia ortodontycznego odbywa się pod okiem ortodonty, w trakcie wizyt kontrolnych.