Co robić, by mieć zdrowe zęby?

ruchomy aparat na zęby dla dziecka
kiedy potrzebny aparat na zęby dla dziecka
26 lutego, 2020
jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa
W jaki sposób chronić szkliwo zębów zdaniem dentysty? 
6 marca, 2020
Pokaż wszystkie

Co robić, by mieć zdrowe zęby?

czyste zęby i zdrowa jama ustna to szczęśliwy dentysta

Zdrowie zębów zależy od dotrzymywania czystości zębów oraz cyklicznych wizyt u stomatologa. Nawet najdrobniejsze ubytki próchnicze zębów trzeba na bieżąco leczone, aby przeciwdziałać rozwojowi próchnicy i wzmagania się kłopotów ze stanem zębów. Chociaż raz na pół roku warto zapisać się na wizytę w gabinecie stomatologicznym, by zbadał jamę ustną oraz naprawił ewentualne wady. To głównie leczenie zachowawcze jest gwarancją zdrowych zębów na dłużej.

Bywa też tak, że higienizacja zębów jest niewystarczająca. To z powodu nieodpowiedniej higieny albo jej absolutnego braku, zwykle powstają problemy jamy ustnej. Ze względu na to leczenie zachowawcze powinno się rozpoczynać zawsze wtedy, kiedy zdarzy się taka potrzeba. Powiększenie się próchniczych ubytków może powodować konieczność trudniejszych działań stomatologicznych. Na przykład przez bardziej wymagające leczenie kanałowe.

Zwykle odpowiedniej profilaktyce towarzyszy systematyczne likwidowanie kamienia nazębnego – najczęstszego czynnika rozwoju próchnicy. Systematyczne oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym, pomniejsza ryzyko potrzeby stosowania leczenia zachowawczego. Im bardziej zadbana jama ustna, tym mniejszy kłopot. Zwykle przy systematycznych wizytach u dentysty, leczenie zachowawcze jest wymagane tylko raz na jakiś czas. Warto oceniać stan swoich zębów regularnie.