Próchnica jest jedną z najczęstszych chorób przyzębia i zębów, które dotykają pacjentów. Wczesna faza tej dolegliwości nie jest zauważalna gołym okiem, ani nie wywołuje bólu, ale im dalej dojdzie do wnętrza zęba, tym poważniejsze szkody i bardziej dotkliwy ból sprawia. Ząb zainfekowany przez próchnicę staje się czulszy i mniej odporny na zniszczenia. Często zmiany próchnicze dochodzą do miazgi zębowej i są tak poważne, że ostatecznym ratunkiem zostaje leczenie kanałowe.
Najczęstszą przyczyną powstawania próchnicy są bakterie, które z reguły pożywiają się cukrami pochodzącymi z pokarmu. W wyniku tego działania następuje odwapnienie szkliwa zęba uznawanego za najtrwalszą ochronę zębów. Pożywienie, które ma w sobie dużą ilość cukrów, szczególnie wspomaga rozwój próchnicy. Zwłaszcza niekorzystne dla wszystkich zębów są produkty klejące, które łatwo przyczepiają się do powierzchni i zazwyczaj są niełatwe do usunięcia.
Poza wieloma czynnikami, które wspierają rozwój próchnicy, duże znaczenie ma też czystość jamy ustnej. Na skutek niezbyt dokładnego albo niezbyt regularnego mycia, resztki po pożywieniu osiadają na powierzchni zębów i powodują wytwarzanie kamienia nazębnego. Pozostałości po jedzeniu to też ośrodek bakterii, które służą powstawaniu chorób przyzębia i zębów.
Z próchnicą można radzić sobie, dbając o czystość zębów, używając pasty z fluorem oraz systematycznie odwiedzając gabinet stomatologiczny.