Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych stosowanych w stomatologii estetycznej

Dlaczego warto używać płyn do płukania ust?
18 sierpnia, 2020
Implanty w jeden dzień u dentysty
22 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych stosowanych w stomatologii estetycznej

Licówki stomatologiczne, choć traktujemy jako uzupełnienia protetyczne, zazwyczaj służą podniesieniu estetyki uśmiechu. Korzystając z nich stomatolog poprawia kształt albo kolor zęba i zasłania niedoskonałości np. niewielkie rysy i plamy. Licówki doskonale spisują się też w ukrywaniu części wad zgryzu na przykład diastemy. Licówki stomatologiczne tworzy się przede wszystkim z 3 materiałów: z porcelany, kompozytu i akrylu.

Licówki akrylowe – z reguły wykorzystuje się przed założeniem licówki właściwej, by osłonić wypolerowany ząb przed zniszczeniem. Z powodu tego, że tworzy się je z akrylu są większe i o wiele bardziej nieestetyczne od pozostałych, a oprócz tego są znacznie bardziej nietrwałe. Z tej przyczyny stosuje się je tylko tymczasowo.

Licówki kompozytowe – są lepsze od akrylowych i o wiele lepiej się prezentują. Łatwo dostosowuje się je do koloru zębów naturalnych, niestety kompozytowe licówki są jednolite w kolorze, przez co da się zobaczyć, że nie są prawdziwe. Chociaż są trwałe na długo i można z nich korzystać przez lata należy o nie troszczyć, zwłaszcza zabiegami higienizacji u stomatologa, ponieważ z biegiem lat mogą przebarwiać się na żółto.

Licówki porcelanowe – ich najważniejszą zaletą ocenia się to, że najdokładniej odwzorowują kolor zębów i w wyglądzie w ogóle nie odbiegają od naturalnych zębów. Te licówki są również niezwykle trwałe i niepodatne na przebarwienia. Dlatego pacjenci, jakim bardzo zależy na estetyce zębów wybierają właśnie takie licówki stomatologiczne.