Implanty w jeden dzień u dentysty

Jakie są rodzaje licówek stomatologicznych stosowanych w stomatologii estetycznej
21 sierpnia, 2020
Pęknięty ząb – Kiedy do dentysty?
25 sierpnia, 2020
Pokaż wszystkie

Implanty w jeden dzień u dentysty

Przywykliśmy do tego, że leczenie zębów w klinice stomatologicznej zazwyczaj rozkłada się na wiele wizyt. Głównie przy okazji zabiegów z dziedziny implantologii, ortodoncji oraz chirurgii stomatologicznej. Dzisiaj techniki pozwalają stomatologom na zmniejszenie czasu, który pacjent przeznacza na leczenie w gabinecie stomatologicznym. Dzięki nowoczesnym metodom implantologicznym gabinety dentystyczne udostępniają możliwość wszczepienia implantów w jeden dzień. Piękny uśmiech w trakcie jednej wizyty? Sprawia wrażenie niemożliwego, a jednak natychmiastowa naprawa zębów jest dostępna już właściwie od razu.

Zęby w jeden dzień? Nowa alternatywa dla innych protez

Co to jest implant w jeden dzień i dlaczego różni się od innych zabiegów implantologicznych? Rozbieżność pomiędzy typowym zabiegiem aplikacji implantów zębów w klinice stomatologicznej, a natychmiastową aplikacją implantów w jeden dzień, polega na technice ulokowania implantów. Przeważnie aplikowane są tak zwane implanty dwufazowe. Ten typ stomatologicznego leczenia odznacza się tym, że najpierw aplikowany jest implant, potem w drugim etapie dentysta zakłada protezę. Te dwa etapy odgradza długookresowy proces osseointegracji, tj. proces, gdy implant łączy się z kością szczęki lub żuchwy. Dopiero potem implant stomatologiczny oraz kość złączą się na stałe, nadbudowa protetyczna może być umieszczona przez stomatologa.

W przypadku wszczepiania implantów w jeden dzień, stosowane są implanty jednofazowe, w których pełna procedura wszczepienia implantów oraz oparcia na nich nadbudowy protetycznej zamyka się podczas jednej wizyty. Warto też nadmienić, że proces aplikacji implantów w jeden dzień bezwzględnie muszą poprzedzić konkretne badania diagnostyczne u dentysty, by pełen proces leczenia dentystycznego był bezpieczny i precyzyjny. Na podstawie diagnostyki dentysta przygotowuje kompleksowy plan leczenia dentystycznego oraz szablony, które są konieczne do przygotowania szablonu protezy. Tymczasem sam zabieg natychmiastowego wszczepienia implantów przebiegnie podczas jednej wizyty. Warunkiem osiągnięcia nowego uśmiechu w jeden dzień jest doskonałe zdrowie jamy ustnej oraz kości pacjenta. W przeciwnym razie na początku konieczne będzie leczenie u dentysty, aby później nie narażać na ewentualne powikłania miejsca wszczepu.

Etapy leczenia implantami w jeden dzień

Początkowym etapem leczenia implantami w jeden dzień jest kompleksowa konsultacja z dentystą. W tej fazie przygotowywane są wszelkie elementy zanim stomatolog wykona zabieg właściwy. Dentysta ocenia stan jamy ustnej i kości pacjenta oraz indywidualne uwarunkowania. Jego rolą jest także pobranie odpowiednich wycisków, dzięki którym dentysta protetyk przygotuje odpowiednią uzupełnienie protetyczne. Co ważne pacjent może wybrać kilka możliwości. Patrząc na ilość utraconych zębów, może poprosić o różne nadbudowy protetyczne. Przy małych brakach sprawdzi się most protetyczny lub korona protetyczna. W sytuacji całkowitego braku zębów przeważnie zachwalana przez dentystów jest technika osadzenia całkowitej protezy na 4 lub 6 implantach w systemach All on 4 lub All on 6. W trakcie tych przygotowań dentysta ustala także koszt pełen koszt leczenia oraz samych implantów.

Następnym etapem implantów w jeden dzień jest zabieg właściwy, przeprowadzony w klinice stomatologicznej. W tej fazie dentysta umiejscawia 4 lub 6 implantów zębów, a zaraz za tym od razu tymczasową protezę. Z jakiego powodu wspominamy o protezie tymczasowej? Nieważne jaką metodą – implantów jedno- lub dwufazowych – śruba, czyli podstawa implantu, musi zrosnąć się z kością, a na to potrzeba czasu. Tymczasowe uzupełnienie protetyczne gwarantuje pacjentowi całkowitą wygodę oraz właśnie zaaplikowanie takiej tymczasowej protezy dentystycznej umożliwia osiągnięcie pełnego uśmiechu w jeden dzień. Pacjent wychodzi od dentysty z mocnym oraz uzupełnionym uzębieniem w jeden dzień, którego może używać dokładnie tak, jak ze swoich zębów. Uzupełnienie protetyczne tymczasowe chroni implanty oraz pozwala im na bezproblemowy proces integracji z kością, a także wygląda naturalnie.

Ostatnia faza leczenia dentystycznego implantami w jeden dzień przebiega już po wygojeniu implantów, gdy protezę tymczasową zastępuje właściwe uzupełnienie protetyczne. Zwykle na zabieg należy spotkać się z dentystą po kilku miesiącach. Ten krok również będzie wliczony podczas sporządzania planu leczenia dentystycznego. Ostateczna odbudowa protetyczna przygotowywana jest z najwyższej jakości surowców oraz dopasowana do każdego pacjenta, co sprawia, że posłuży pacjentowi dożywotnio. Warunkiem tego, jest zachowywanie pełniej higieny oraz ciągłe konsultacje dentystyczne. Wszelkie wskazówki dentysta oczywiście przedstawia pacjentowi podczas kolejnych wizyt. To ważne, aby wiedzieć, jak troszczyć się o swoje implanty!

Systemy implantów w jeden dzień – All on 4 lub All on 6

Natychmiastowe aplikowanie implantów z reguły przeprowadzane jest w jednym z dwóch systemów używanych przed dentystów implantologów. Z reguły stosuje się je u osób dotkniętych bezzębiem. Obie te metody są sposobem otrzymania uśmiechu w jeden dzień. Rozbieżność dotyczy liczby implantów, gdzie będzie osadzona proteza. Do wyboru uzupełnienie protetyczne da się zamontować na 4 lub 6 implantach. Niezależnie od tego, czy pacjent wybierze metodę All on 4 czy metodę All on 6, obie gwarantują wysoką stabilizację protezy, w końcu o to chodzi w tym najbardziej. All on 4 oraz All on 6 gwarantują stabilne wsparcie dla protezy, która z uwagi na to nie wysuwa się, nie rusza oraz nie wypada w ciągu mówienia lub jedzenia. Te systemy implantów w jeden dzień, stomatolodzy polecają przede wszystkim osobom, które utraciły cały łuk zębów. Dzięki wykorzystaniu zaledwie czterech albo sześciu implantów, koszty dentystycznego leczenia implantami w jeden dzień, są zdecydowanie zmniejszone, a pacjent cieszy się swoim nowym wspaniałym uśmiechem w jeden dzień