Jak używać nici dentystycznych?

Czym są licówki zębowe
28 lutego, 2021
Ratunek dla dziąseł
1 marca, 2021
Pokaż wszystkie

Jak używać nici dentystycznych?

Ten, kto chciałby odpowiednio troszczyć się o zęby, musi skierować uwagę przede wszystkim na higienie i regularnym wybieraniu się do stomatologa. Sumienne czyszczenie zębów usuwa ryzyko powstawania próchniczych ubytków i zapaleń jamy ustnej. Obok szczoteczki do zębów doskonałym narzędziem do usuwania płytki nazębnej i resztek jedzenia są dentystyczne nici. Niestety, mimo ogólnej dostępności i różności nitek, większość ludzi z nich nie korzysta.

Nicią dentystyczną usuwa się pozostałości pokarmów i płytkę nazębną z pomiędzy zębów. Cała sztuczka bazuje na tym, żeby właściwie włożyć nić pomiędzy zęby i stosować zawsze nowego fragmentu nici. Każdy pojedynczy ząb musi zostać oczyszczony osobno, ruchem od strony dziąsła do górnej części zęba. Trzeba pamiętać o robieniu ruchów pionowych – nigdy od boku na bok. Nić dentystyczna powinna być cały czas napięta i obejmować ząb od tyłu lub od przodu, na kształt litery C.

Choć nitkowanie zdaje się łatwe, według niektórych osób wymaga ćwiczeń. W razie niepewności warto wejść do gabinetu dentystycznego. Dentysta lub higienistka stomatologiczna na pewno pokaże instruktarz odpowiedniego korzystania z nici, przy okazji profesjonalnej higienizacji zębów. Należy wykorzystywać nici dentystyczne, ze względu na ich umiejętność dotarcia do miejsc, z którymi często nie radzi sobie samo mycie. Korzystając z nici mamy pewność skuteczniejszej pielęgnacji zębów.