Czym są licówki zębowe

W jaki sposób wybielić zęby?
27 lutego, 2021
Jak używać nici dentystycznych?
28 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Czym są licówki zębowe

Licówki dentystyczne są jednym ze uzupełnień protetycznych stałych, jakich celem jest polepszenie estetycznego uśmiechu. Są to cienkie nakładki zakładane na przodzie zębów. Z ich pomocą dentysta polepsza wygląd, kształt oraz kolor odrębnych zębów. Przede wszystkim sprawdza się to , kiedy są one nierówne, martwe lub przebarwione. Tą metodą można wyrównać poszczególne zęby stosując wydłużenie, skrócenie, poszerzenie lub zwężenie korony zębowej. Licówka sprawdzi się także przy złamanym brzegu siecznym w przednim zębie. Często pacjenci sięgają po licówki, chcąc wyeliminować przerwę między jedynkami, czyli diastemę.

Licówki zakłada się na wierzch zębów naturalnych, lecz by było to możliwe, zęby trzeba przygotować. W pierwszej kolejności muszą zostać dokładnie oczyszczone. Dlatego przed zaaplikowaniem licówek dobrze wykonać piaskowanie, skaling i fluoryzację. Co więcej zęby, na jakie będą założone licówki, muszą zostać oszlifowane. Szlifowanie zębów, chociaż sprawia wrażenie strasznego, nie boli. Dentysta dba o to, by zabiegi były wysoce komfortowe dla pacjentów.

Plusem licówek dentystycznych jest to, że można je bardzo precyzyjnie dopasować do koloru zębów pacjenta. To sprawa, że są praktycznie niewidoczne, a nadają planowany kształt i wygląd. Licówki dentystyczne są całkiem trwałe, ale należy je odświeżać albo wymieniać. W zależności od tego, z czego są zrobione (te porcelanowe nie zmieniają się nawet na ok. 10 lat) i zachowywania higieny, zachowają się w najlepszym stanie przez parę lat.