Jak uzupełnić ząb – wkład koronowo-korzeniowy

Zalecenia po wszczepieniu implantu zębów
2 marca, 2021
Czysty gabinet stomatologiczny – bezpieczny pacjent
3 marca, 2021
Pokaż wszystkie

Jak uzupełnić ząb – wkład koronowo-korzeniowy

Leczenie u stomatologa bywa trudne, zwłaszcza, gdy kondycja zębów wymaga specjalistycznego leczenia kanałowego. Zwykle leczenie kanałowe dotyczy poważnych przypadków, w jakich zęby są bardzo popsute (np. przez próchnicę), ale ciągle można je odratować bez potrzeby usuwania. W takich wypadkach po przebyciu leczenia przydatne jest wypełnienie utworzonych ubytków – czyli odbudowa zęba.

Wypełnieniem protetycznym stałym sprawdzającym się w takich sytuacjach jest wkład koronowo-korzeniowy. Zwykle stosuje się go, kiedy korzeń zęba nadal jest zdrowy i właściwie zaczepiony w zębodole, jednak koronę zęba należy wymienić. Wkład koronowo-korzeniowy ma formę śruby lub sztyftu, którą przyłącza się do korzenia, po czym protetyk na stałe zakłada tam koronę protetyczną.

W ten sposób ząb zostaje całkowicie odnowiony i może dość wiernie zastępować ząb naturalny. W zależności od surowca, z którego będzie wykonany wkład i korona protetyczna. Materiałami, jakie z reguły wykorzystuje się w tym celu są cyrkon, włókno szklane lub metal. Co raz częściej co raz rzadziej używa się metalu ze względu na niższą estetykę i ewentualność korozji. Włókno szklane jest dość elastyczne i trwałe, dlatego w razie konieczności, można je wyciągnąć, bez usuwania korzenia. Cyrkon natomiast jest najtrwalszym i najbardziej biozgodnym materiałem, jednak jego koszt jest również wyższy.