Ekstrakcję zęba przeważnie wskazuje się w trudnych sytuacjach, gdy wyleczenie zniszczonego zęba jest niewykonalne. Chirurg stomatolog usuwa też zęby jako etap na przykład podczas leczenia implantologicznego lub ortodontycznego, kiedy usytuowanie zębów wymaga zwiększenia przestrzeni w jamie ustnej. Nowoczesne wykorzystywane znieczulenia w klinikach stomatologicznych powodują, że wyrwanie zęba jest bezbolesne, ale należy mieć na uwadze to, że po zabiegu mogą wystąpić pewne dolegliwości. Z racji tego najlepiej przygotować się do zabiegu wyrwania zęba.
Choć zabieg ekstrakcji zęba nie jest skomplikowany, dentysta za każdym razem zaleca rozwagę. Po ekstrakcji często pojawia się gorsze samopoczucie, z tego powodu lepiej dopasować dzień wizyty i w razie konieczności zwrócić się o pomoc bliskiej osoby. Kilka dni przed i po zabiegu nie powinno się palić papierosów i nie spożywać alkoholu. Po wyrwaniu zęba nie należy jeść ani pić przez 2-3 godziny, z tego względu najlepiej spożyć pożywny posiłek przed wizytą na fotelu u dentysty. Dobrym pomysłem jest również przygotowanie polecanych przez dentystę leków, płukanek i antybiotyków. To one pomogą w procesie zasklepienia się rany i powrotu do sił, dlatego warto je przygotować. Na samą wizytę na fotelu u dentysty powinno się przyjść ze starannie umytymi zębami.
Dzięki porządnemu przygotowaniu zabieg wyrwania zęba odbędzie się szybko i sprawnie. Pacjent poczuje się swobodnie. Dentysta dopilnuje, by usunięcie zęba było w pełni bezpieczne.