Kiedy trzeba nosić aparat retencyjny?

Co wybrać? Leczenie kanałowe czy implanty?
24 lutego, 2021
Jak dbać o szkliwo według zaleceń dentysty? 
25 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Kiedy trzeba nosić aparat retencyjny?

Leczenie ortodontyczne często wymaga czasu i cierpliwości pacjentów. Użycie aparatu na zęby, choć przynosi świetne efekty, nie jest ostatnim mechanizmem, usuwania wad zgryzu i prostowania uśmiechu. Dla ciągłego rezultatu, często po przeprowadzeniu leczenia aparatem na zęby, stosuje się tzw. aparat retencyjny nazywany też retainerem. Jego naczelnym przeznaczeniem jest utrzymanie wyników wypracowanych przez wcześniej założony aparat na zęby. Zdarza się, że część zębów może przesuwać się na wcześniejsze złe pozycje, z uwagi na to, żeby przeciwdziałać temu procesowi, dobrze nosić aparat retencyjny.

O tym, jak długo aparat retencyjny będzie noszony przez pacjenta, rozporządza ortodonta. Z reguły jest to nie mniej niż połowa czasu, który przeznaczyliśmy na leczenie aparatem na zęby, ale zdarza się też tak, że aparat retencyjny musi być stosowany dłużej – czasami do końca życia. Na ponowne przesuwanie się zębów zwykle wpływa wiele elementów np. wiek i związane z tym wyżynanie się kolejnych zębów u młodszych pacjentów.

Użycie aparatu retencyjnego daje pewność, że skutek leczenia ortodontycznego będzie stabilny, a wyprostowane zęby, zachowają się na dobrych miejscach. Pacjenci, którzy używają aparatu retencyjnego, tak jak w przypadku ortodontycznego aparatu na zęby, powinni nie zapominać o szczególnej i ścisłej pielęgnacji jamy ustnej. Równie istotna jest regularna opieka i konsultacja stomatologa ortodonty.