Nieważne, jak starannie ruchoma proteza zębowa była dobrana do jamy ustnej pacjenta, jest wiele czynników, jakie przeważają o tym, że z protezami zębowymi nie wolno spać. Jedną z najważniejszych przyczyn, według których powinno się wyjmować protezę do snu, jest to, że gromadzą się na niej bakterie. Opinie dentystów są równoznaczne. Aby proteza służyła poprawnie, trzeba ją regularnie myć i pielęgnować. Mycie jamy ustnej i skrupulatne mycie protezy ma znaczący wpływ na hamowanie rozmnażania bakterii i utrzymywanie zdrowia.
Co więcej, używając protezy ruchomej, jesteśmy narażeni na obcieranie dziąseł. Obtarcia i podrażnienia mogą wywoływać stany zapalne dziąseł, dlatego warto wyznaczyć czas na wytchnienie błonom śluzowym nocą. Dodatkowym ważnym powodem świadczącym o tym, że trzeba zdejmować protezę do spania jest ryzyko zadławienia. W trakcie nocy, nie jesteśmy w pełni świadomi naszych zachowań, co może skończyć się zniszczeniem albo połamaniem protezy i zadławieniem.
W sytuacji, kiedy nie jest się pewnym jak trzeba dbać o protezę, warto skonsultować swoje obawy z dentystą. Trzeba pamiętać, że właściwa pielęgnacja protezy pomaga utrzymać ją w korzystnym stanie na dłużej. Zębowe protezy zazwyczaj służą od pięciu do siedmiu lat. Później zużywają się i trzeba wymienić je na nowe, aby mieć pewność, że są odpowiednio dostosowane.