Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?

Dlaczego należy zdejmować przed snem ruchomą protezę zębów?
21 lutego, 2021
Czym jest most protetyczny?
22 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?

Zdrowie zębów zależy od zachowania czystości zębów i okresowych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Nawet małe próchnicze ubytki zębów dobrze jest na bieżąco wypełnianie, aby uniemożliwić rozwój próchnicy i wzmagania się problemów ze stanem zębów. Chociaż raz na pół roku dobrze jest zapisać się na wizytę w gabinecie dentystycznym, aby zbadał jamę ustną i zaradził na ewentualne uszkodzenia. Takie leczenie zachowawcze daje pewność zdrowych zębów na dłużej.

Zdarza się, że profilaktyka zębów jest niewystarczająco częsta. To z powodu średniej higieny lub jej totalnego braku, głównie powstają kłopoty w obrębie jamy ustnej. Z uwagi na to leczenie zachowawcze warto rozpoczynać za każdym razem, gdy przyjdzie taka potrzeba. Rozbudowa się ubytków próchniczych może skutkować koniecznością obszerniejszych zabiegów stomatologa. Przykładowo przez trudniejsze leczenie kanałowe.

Zazwyczaj skutecznej profilaktyce towarzyszy regularne usuwanie kamienia nazębnego – najczęstszego czynnika powstawania próchnicy. Częste oczyszczanie zębów w gabinecie stomatologicznym, zmniejsza ryzyko konieczności stosowania leczenia zachowawczego. Im mocniej zadbana jama ustna, tym mniejszy problem. Zazwyczaj przy cyklicznych wizytach u stomatologa, leczenie zachowawcze jest wymagane tylko od czasu do czasu. Warto kontrolować stan swojej jamy ustnej regularnie.