Czym jest most protetyczny?

Dlaczego higiena jamy ustnej jest ważna?
21 lutego, 2021
Ile wiesz o implantach?
22 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Czym jest most protetyczny?

Dziurę spowodowaną usunięciem zęba należy uzupełnić nie tylko z uwagi na poprawę uśmiechu, ale także z uwagi na kondycję innych zębów. Obok technik uzupełnienia przerwy takich, jak ruchome protezy lub implanty, są mosty protetyczne.

Zastosowanie mostu protetycznego umożliwia wypełnienie luki po usuniętym zębie, opierając go na naturalnych zębach pacjenta. Mosty są zbudowane z 3 części: 2 filarów, czyli koron zębowych, które mocuje się na zęby w pobliżu  przerwy i z przęsła, które wypełnia lukę. Taka metoda uzupełnienia jest o tyle funkcjonalny, że stosuje się go na stałe, a to jest znacznie bardziej komfortowe niż na przykład zastosowanie protez ruchomych.

Warunkiem, który należy spełnić, żeby można było zaaplikować most protetyczny, jest obecność sąsiednich zębów, które zostaną wsparciem dla mostu. Żeby protetyczny most mógł zostać zastosowany dentysta szlifuje zęby pacjenta oraz przystosowuje je do pełnienia roli oparcia.

Protetyczne mosty są tak komfortowe, że mocuje się je również w przypadku luk na większą ilość zębów zamiast jednego. Wbrew obawom niektórych pacjentów, mosty protetyczne są tak dostosowane do jamy ustnej, że drobinki pokarmu nie przedostają się pod nie. To zapewnia wysoki komfort.

Dodatkowym walorem mostów protetycznych jest to, że stanowią wygodne wypełnienie oraz jednocześnie odtwarzają brakujące zęby na poziomie estetycznym i funkcjonalnym.