To, czy można leczyć zęby w czasie leczenia ortodontycznego, zdecydowanie interesuje pacjentów, którzy mają aparat stały. Nie należy wyjmować go samemu, dlatego w wypadku jakichś problemów niezbędna jest wizyta w gabinecie lekarza ortodonty. Na starcie leczenia ortodontycznego każdy pacjent musi zatroszczyć się o to, żeby jego zęby były całkowicie wyleczone. W ten sposób minimalizuje się ryzyko nadwyżkowych wizyt naprawczych w trakcie noszenia aparatu na zęby. Na dobrą sprawę nie ma przeciwwskazań do leczenia zębów, jeśli pacjent ma aparat stały .
Używanie aparatu wiąże się z podwyższoną koniecznością troski o zęby. Z uwagi na zamocowane na zębach zamki i pozostałe elementy konstrukcji aparatu , wymiatanie osadów i resztek jedzenia jest trochę trudniejsze. Ze względu na to pacjenci leczący się ortodontycznie muszą uważniej czyścić zęby, zwłaszcza w okolicach aparatu . Zaniedbanie higieny w tym czasie, może spowodować, że na wcześniej wyleczonych zębach pokażą się próchnicowe zmiany. W takiej sytuacji trzeba udać się na wizytę w gabinecie dentysty. Lekceważenie zmian z uwagi na aparat ortodontyczny może spowodować nieprzyjemne skutki. Próchnica bez trudu przechodzi na sąsiednie zęby, dlatego lepiej wyleczyć problem.
Leczenie w ciągu noszenia aparatu jest dostępne. Jeśli aparat utrudnia dostęp do podniszczonego zęba, można go usunąć na czas naprawy. Taki zabieg nie zagrozi skuteczności ortodontycznego leczenia.