Czy wolno leczyć zęby z aparatem ortodontycznym?

Zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego – leczenie u dentysty
26 lutego, 2021
W jaki sposób wybielić zęby?
27 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Czy wolno leczyć zęby z aparatem ortodontycznym?

To, czy można naprawiać zęby podczas leczenia ortodontycznego, głównie ciekawi pacjentów, którzy mają aparat stały. Nie wolno zdejmować go samodzielnie, co oznacza w wypadku jakichkolwiek problemów konieczna jest wizyta u lekarza ortodonty. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego każdy pacjent powinien zatroszczyć się o to, by jego zęby były całkowicie wyleczone. W taki sposób zmniejsza się ryzyko wizyt naprawczych w ciągu noszenia aparatu na zęby. Na dobrą sprawę nie ma zakazów leczenia zębów, jeżeli pacjent ma aparat stały na zęby.

Noszenie aparatu wiąże się z podwyższoną koniecznością troski o zęby. Ze względu na zamontowane na zębach zamki oraz inne elementy konstrukcji aparatu , usuwanie resztek i osadów jedzenia jest nieco trudniejsze. Z tego powodu pacjenci leczący się ortodontycznie muszą uważniej myć zęby, zwłaszcza w pobliżu aparatu . Zaniedbanie higieny w tym czasie, może spowodować, że na uprzednio zdrowych zębach znajdą się zmiany próchnicowe. W tej sytuacji należy zapisać się na wizytę u stomatologa. Zignorowanie próchnicy z uwagi na aparat ortodontyczny może wywołać nieprzyjemne skutki. Próchnica szybko przechodzi na kolejne zęby, dlatego lepiej zniwelować problem.

Leczenie w czasie korzystania z aparatu jest możliwe. Jeżeli aparat utrudnia dostęp do podniszczonego zęba, można go zdjąć na czas leczenia. Ten zabieg nie przeszkodzi w skuteczności ortodontycznego leczenia.