Czy musisz usuwać zęby mądrości?

Szczoteczka soniczna – dlaczego warto ją kupić?
23 lutego, 2021
Skutki krwawienia dziąseł
24 lutego, 2021
Pokaż wszystkie

Czy musisz usuwać zęby mądrości?

Chociaż zęby mądrości wyżynają się w ludzkiej jamie ustnej jako ostatnie, mogą sprawiać sporo nieprzyjemności. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów się nie narusza. Bywają jednak pewne czynniki, jakie oznaczają, że potrzebne jest usunięcie ósemki.

Często proces wyrastania ósemek jest utrudniony na przykład z uwagi na brak przestrzeni w jamie ustnej. Zęby, które mają za mało miejsca, naciskają na pozostałe zęby. To oznacza zwykle dokuczliwy ból oraz przemieszczanie się pozostałych zębów. To może wpływać na powstawanie oraz nasilenie wad zgryzu. Niewielka przestrzeń w jamie ustnej dla części zębów może też sprawiać problemy w trakcie całkowitego otwierania ust. To dla pacjenta oznacza pewien dyskomfort, jakiego warto się pozbyć.

Usuwanie ósemek niezbędne jest także wtedy, gdy ząb psuje próchnica, zwłaszcza w rozwiniętym stadium. Ta przypadłość może bez trudu obejmować inne zęby, z uwagi na to powinno się wyeliminować jej źródło. Zdarza się również tak, że w pobliżu zęba pojawia się zaawansowany stan zapalny dziąsła, zwykle spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takiej sytuacji ekstrakcja staje się jedyną możliwością pokonania problemu.

Ekstrakcja zębów w gabinecie stomatologicznym jest bezbolesna, dzięki stosowanym znieczuleniom.