W jaki sposób chronić szkliwo zębów zdaniem dentysty? 

czyste zęby i zdrowa jama ustna to szczęśliwy dentysta
Co robić, by mieć zdrowe zęby?
3 marca, 2020
protezy zębowe i uzupełnienia protetyczne dla pacjenta z gabinetu stomatologicznego
Jak stomatolog może Ci pomóc: wkład koronowo-korzeniowy
10 marca, 2020
Pokaż wszystkie

W jaki sposób chronić szkliwo zębów zdaniem dentysty? 

jak dbac o szkliwo zębów według stomatologa

Szkliwo chroni zębinę na całej przestrzeni korony zębowej przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami, które z reguły prowadzą do uszkadzania zębów. Z uwagi na to dbanie o szkliwo i wzmacnianie go jest jednym z najważniejszych działań, które trzeba robić w trosce o mocne zęby.

Zwykle szkliwo ulega uszkodzeniu z uwagi na dwa główne czynniki. Pierwszym są kwasy wynikające z bakterii, drugim normalne starcie. Zdarza się tak, że w wyniku przypadłości np. wady zgryzu albo zgrzytanie zębów (bruksizm), starcie szkliwa pojawia się zbyt szybko. Oba te problemy można zniwelować dzięki wizycie u stomatologa.

W przypadku szkliwa popularnym problemem jest demineralizacja, spowodowana przez kwasy i bakterie. Wzmocnienie szkliwa zębów można wypracować poprzez dobrze dobraną dietę, gdzie np. zmniejszymy przyjmowanie cukrów. Znaczny wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma także wykorzystanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze przynosi skuteczne wyniki, szczególnie, jeśli pacjenci używają pasty z fluorem i systematycznie odwiedzają gabinet stomatologiczny na zabiegi fluoryzacji.

Również staranne szczotkowanie i odpowiednia higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Jeśli jednak będzie tak, że pacjent z różnych powodów ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest rozmowa z dentystą, który oceni, jaka metodą można odbudować lub zastąpić starte szkliwo.