Szkliwo chroni zębinę na całej przestrzeni korony zębowej przed wszelkimi szkodliwymi czynnikami, które z reguły prowadzą do uszkadzania zębów. Z uwagi na to dbanie o szkliwo i wzmacnianie go jest jednym z najważniejszych działań, które trzeba robić w trosce o mocne zęby.
Zwykle szkliwo ulega uszkodzeniu z uwagi na dwa główne czynniki. Pierwszym są kwasy wynikające z bakterii, drugim normalne starcie. Zdarza się tak, że w wyniku przypadłości np. wady zgryzu albo zgrzytanie zębów (bruksizm), starcie szkliwa pojawia się zbyt szybko. Oba te problemy można zniwelować dzięki wizycie u stomatologa.
W przypadku szkliwa popularnym problemem jest demineralizacja, spowodowana przez kwasy i bakterie. Wzmocnienie szkliwa zębów można wypracować poprzez dobrze dobraną dietę, gdzie np. zmniejszymy przyjmowanie cukrów. Znaczny wpływ na wzmocnienie i odbudowę szkliwa ma także wykorzystanie fluoru. Jego działanie przeciwpróchnicze przynosi skuteczne wyniki, szczególnie, jeśli pacjenci używają pasty z fluorem i systematycznie odwiedzają gabinet stomatologiczny na zabiegi fluoryzacji.
Również staranne szczotkowanie i odpowiednia higienizacja, pozwalają utrzymać szkliwo w dobrym stanie. Jeśli jednak będzie tak, że pacjent z różnych powodów ma problemy ze szkliwem, dobrym sposobem jest rozmowa z dentystą, który oceni, jaka metodą można odbudować lub zastąpić starte szkliwo.