Zabiegi stomatologiczne

Sterowana regeneracja kości szczęki - Chirurgia szczękowa Toruń
Sterowana regeneracja kości – Kiedy jest niezbędna ?
Sierpień 8, 2019
Stomatolog leczenie na raty kredy na implanty
Zęby na kredyt
Wrzesień 24, 2019
Pokaż wszystkie

Zabiegi stomatologiczne

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Ten zabieg jest wykonywany, gdy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego albo kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu się nie poddały. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego oznakami mogą być nieznośne bóle, nasilające się podczas nagryzania. Towarzyszy im obrzęk polika, uwypuklenia na dziąśle i czasami nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, gromadzące się w kanale korzeniowym. Resekcja dokładnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, dzięki czemu zabieg jest całkowicie bezbolesny. Nieprzyjemność i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, w wyniku gojenia się rany, powstałej na skutek otwarcia tkanki miękkiej w okolicy korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i usunięcie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Następnie dla uszczelnienia, kanał jest wypełniany stworzonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny okrywa to miejsce specjalną membraną. Po operacji zaleca się stosowanie mroźnych okładów oraz spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej o rzadkiej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Należy się również stosować do zaleceń i brać wszystkie leki w zapisanych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To popularny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, kiedy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki pojawiają się w okolicach dwudziestego roku życia. Bywa tak, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, z racji tego, że ich wyżynanie kojarzy się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się przekręcone albo jeśli nie ma dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Dodatkowym czynnikiem może być ich niewłaściwe osadzenie w jamie ustnej, które grozi to niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Profilaktycznie usuwa się je, kiedy jest podejrzenie, że ząb będzie stwarzał problemy w przyszłości. Dobrym wiekiem na usunięcie ósemek są okolice dwudziestego roku życia, ponieważ organizm jest wtedy w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym okresie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Niegdyś zęby mądrości były człowiekowi bardzo potrzebne, jednak współcześnie spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny stosuje znieczulenie miejscowe, dzięki temu ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy czasami ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby móc łatwiej go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, z jakiego powodu utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu zęba. Jest to potrzebne do przywrócenia poprawnego stanu szczęki. Bez odpowiedniego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant zębowy doskonale zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie prawidłowości w jamie ustnej i jest absolutnie przyswajany przez organizm. Implant nie tylko celnie ozwiercielda ząb, ale też wyglądem mocno go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorem w pozostałe zęby. Ponadto implantem stomatologicznym można zastąpić nie kilka zębów. W odróżnieniu od protez ruchomych, implanty działają dokładnie w ten sam sposób, jak zęby naturalne. Dyskomfort towarzyszy zaledwie niedługo po zabiegu implantacji.

Jak wygląda zabieg implantacji.

W pierwszej fazie odbywają się pełne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, dlatego że każda żuchwa ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby właściwie wybrać implant , z tego powodu, że musi współgrać z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ przeprowadza się go przy znieczuleniu miejscowym oraz trwa zaledwie 30 minut. Implant jest zrobiony z dwóch części: korzenia, który jest mocowany do kości oraz nakładki porcelanowej albo innego tworzywa, które przypomina kształtem i kolorem naturalny ząb.

Zarejestruj się już teraz w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach poprawy estetyki, jak i leczniczych. Stosowany jest w przypadku zębów górnych. Polega na ich wydłużeniu, co daje efekt równego, idealnego uśmiechu. Może być to potrzebne do nałożenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu większej części korony zęba, co ułatwia walkę z próchnicą. Zęby wydają się dłuższe, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to także powstawaniu nowych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabieg nie wymaga powtórzeń, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci zazwyczaj decydują się na wydłużenie korony zęba, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny usuwa tkankę budującą dziąsła. Następnie można uzupełnić wszelkie braki w zębie za pomocą korony porcelanowej bądź podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to zawiła czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog daje wszelkie wskazówki dotyczące troski o jame ustną, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać płynne lub miękkie pokarmy oraz korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo lekarz przypisze receptę na leki uśmierzające ból.

Plastyka dziąseł

Nie każdy rodzi się z idealnym uśmiechem, bywa też tak, że dziąsła przesadnie przysłoniły zęby i to je w głównej mierze widać po uniesieniu warg. Dzieje się też tak na skutek ich obrzmienia po zabiegach stomatologicznych, ale powodów jest więcej, zaliczane są do nich też np. zła higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy pragną, żeby podczas uśmiechania się widoczne były doskonałe zęby, zamiast różowych dziąseł. Jest na to dobry sposób, a mianowicie plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona jedynie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Dzięki odsłonięciu dziąseł możliwe jest jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Znieczulenie miejscowe pozwala na bezbolesne przeprowadzenie zabiegu. Chirurg stomatologiczny pozbywa się zbędnej części dziąseł. Następnie plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent musi unikać szczotkowania zębów, z powodu ryzyka wystąpienia silnego bólu, poprzez naruszenie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania ukierunkują wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na właściwą dbałość o higienę po zabiegu i pomoże wybrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej zawiłych zabiegów, którym trudni się chirurg stomatolog. Jest potrzebny, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne środki leczenia nie skutkują. Lekarz musi szczegółowo przebadać w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może stwierdzić potrzebę ich usunięcia. W ten sposób powstrzymuje się rozwój choroby. Innym powodem usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed zabiegiem aplikuje się znieczulenie miejscowe. Jest to potrzebne, ponieważ aby dostać się do korzenia, chirurg stomatologiczny musi naciąć dziąsło, by je otworzyć. Czasami korzenie są ze sobą połączone, wtedy niezbędne jest użycie piły aby je rozłączyć. Bywa tez tak, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko zależy od stopnia postępu choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W szczególnych wypadkach zabieg ten odbywa się pod narkozą, chociaż dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny należy wstrzymać się od spożywania posiłków i aplikować zimne okłady. Zwiększa się wtedy ryzyko powstawania zakażeń, z tego powodu pacjent, w razie potrzeby, dostaje specjalne antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który nie miał możliwości wyrośnięcia. Nie wystaje na zewnątrz, ponieważ jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Brak miejsca jest najczęściej przyczyną zbyt ciasnego uzębienia, lub, jak w przypadku ósemek zwyczajnie się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może przyczyniać się do bólu oraz poważnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. stłoczenie zębów siecznych, czy dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb szybko zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabieg wykonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość trudny i może wiązać się z powikłaniami. Na samym początku należy odkryć zablokowany ząb z kości, później przeciąć tkanki w taki sposób, aby nie doszło do krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Na końcu zatrzymywana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu wymagane jest spożywanie tylko rozmiękłych posiłków i rezygnacja z gorących potraw. Pacjent dostaje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki strzegące przed zakażeniem. Zabieg ten wiąże się z ryzykiem ukazania się powikłań, a jednym z nich jest urażenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to skutkować do ich obumarcia. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko wytworzenia przetoki ustno-nosowej, w przypadku ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle dotyczy dzieci, zaleceniami do jego przeprowadzenia mogą być trudności z wymową, wysunięciem języka na brodę lub jego uniesieniem, utrudnienie przy przystępowaniu do ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na te wszystkie czynniki mogą wpływać wędzidełka, których jest aż pięć w jamie ustnej. Zwykle te wady są wyłapywane przez logopedę, to on wykrywa nieprawidłowości, związane z wymową. Jeżeli ich przyczyną jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, więc wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie podetnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zapobiegnie tworzeniu twardych blizn, także osobom, które nie doznały problemu z nieodpowiednią wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie odstrasza dzieci do chirurga stomatologicznego. Mimo, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę minimalne, a zabieg szybki i łatwy. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś ze wspomnianych wyżej nieprawidłowości przeszkadza osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, niezależnie, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to one szykują miejsce dla tych stałych. Nie należy ich zaniedbywać, gdyż próchnica może przejść na ich następców. Ważne jest też, by nie usuwać ich zbyt wcześnie. Do ekstrakcji nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak jest zębem przetrwałym, dlatego że za długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wyleci w tym czasie samodzielnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem albo przerostem dziąsła, to z kolei wiąże się z bólem i krwawieniem. Może to też poskutkować zmianą toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może wywołać krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najpowszechniejsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do innych należy konieczność ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do rozwinięcia się próchnicy w stadium, które nie nadaje się do leczenia. Może to skutkować kłopotami w czasie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Nowoczesne technologie stomatologiczne pozwalają na ratunek nawet bardzo chorych zębów. Dlatego trzeba konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia umożliwia nam liczne sposoby leczenia zębów. Bywa też tak, że jest już na to za późno. W takim przypadku ostatecznym sposobem na ochronę pozostałych zębów jest ekstrakcja chorego. Zapobiega to rozpowszechnianiu się próchnicy i innych chorób w jamie ustnej. Dzięki temu robi się też przestrzeń dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt ciasno. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Dawniej był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej wykorzystuje się go w wyjątkowych sytuacjach. Zawsze najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem stosuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a zabieg przebiega bez bólu. Później odrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by zostały przerwane włókna ozębnej, a ząb odłączył się od kości. Jeśli mamy do czynienia z większą ilością korzeni, czasami konieczne jest przecięcie zęba na kilka różnych części, aby ułatwić wyciągnięcie. Po zabiegu następuje oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach nakłada szwy. Ból można odczuwać jeszcze na kilka dni po zabiegu, ze względu na głębokość rany.

Stomatolog Toruń cennik

Umów się na wizytę:

Esthetic Dental Clinic Toruń

Dentysta Toruń